Jak leczyć zaburzenia lękowe i fobię społeczną?

Zmagam się z zaburzeniami psychicznymi typu lekkie stany lękowe czy fobia społeczna. Chciałbym poddać się diagnozie testem MMPI. Miałem jakiś czas temu psychoterapię, ale nie rozmawiałem z psychologiem nt. diagnozy. Czy poddanie się takiemu testowi samodzielnie, tj. w placówce oferującej taki test jest bezpieczne? Czy najpierw powinienem skonsultować się z psychologiem? Czy zawsze, niezależnie od oceny eksperta dostanę wynik? Co jeśli test będzie zafałszowany? Powtórka jest możliwa?

Warto także zwrócić uwagę na rzetelność miejsca, w którym wykonany będzie test- to znaczy, rzetelny test powinien pochodzić z rzetelnego źródła np z Pracowni Testów Psychologicznych, która jest największym wydawcą testów psychologicznych w Polsce. Wiele z nich wymaga wykupienia (licencji na ich przeprowadzanie), a także uprawnień (czyli w tym przypadku dyplomu mgr psychologii). Dlatego zatem warto zdiagnozować się u specjalisty, który będzie dodatkowo potrafił szczegółowo omówić test i jego wyniki. Takie badanie będzie najbardziej wiarygodne.
Można także wykonać takie badania w ramach refundacji (kontraktu z NFZ) np. w Poradniach Zdrowia Psychicznego. Wymagane jednak jest skierowanie na diagnostykę psychologiczną.

Witam,

zaburzenia lękowe leczy się metodą psychoterapii - zalecane jest podejście poznawczo - behawioralne, wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych - psychoterapeuta w tym paradygmacie wykonuje szczegółową diagnostykę i na tej podstawie planuje psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie