Witam,
fobię społeczną skutecznie leczy się metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
pisze Pan o ogromnej samotności i ogromnym (wręcz niewyobrażalnym) cierpieniu. Przydatna może być dla Pana przede wszystkim pomoc psychoterapeuty. Psychoterapeuta, psycholog i psychiatra - to trzy różne zawody. Już to wyjaśniam:
- Psycholog to osoba po studiach humanistycznych - która ma uprawnienia przede wszystkim do prowadzenia diagnozy psychologicznej i wydawania związanych z tym orzeczeń i opinii, oraz do prowadzenia psychologicznej terapii wspierającej nastawionej na dawanie wsparcia, a nie na wyleczenie.
- Psychiatra to osoba po studiach medycznych, która ma uprawnienia do stawiania diagnozy lekarskiej i prowadzenia leczenia farmakologicznego (przepisywania leków).
- Psychoterapeutą może zostać zarówno psycholog, jak i psychiatra (ale też pedagog, duchowny, socjolog, czy pracownik socjalny), jeżeli po studiach ukończy 4-letni kurs całościowy szkolący w psychoterapii. Taki kurs powinien być rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Wiem, że te rozróżnienia zawodów są skomplikowane, ale to ważne - dla Pana najbardziej będzie pomocny psychoterapeuta.
Słusznie porusza Pan kwestie prawne. Rzeczywiście dopóki nie ma Pan 18 lat, Pana rodzice powinni wiedzieć, że podejmuje Pan leczenie psychoterapeutczne i mają prawo do ograniczonych informacji na temat tego leczenia. Tzn. psychoterapeuta może być zobowiązany, żeby udzielać informacji na temat:
- Pana stanu psychicznego (np. czy ma Pan myśli samobójcze czy też nie, czy jest Pan przygnębiony, czy nie, czy przeżywa Pan lęki czy też nie, itp.);
- rozpoznania (czyli z czego Pan się leczy);
- rokowania (czyli jak długo może trwać terapia, czego może Pan potrzebować od bliskich w drodze do zdrowia).
Najlepiej, żeby w takiej sytuacji rozmowy między rodzicami, a psychoterapeutą odbywały się w Pana obecności - tak żeby Pan wiedział, co powiedział psychoterapeuta i jak na to reagowali rodzice. Jeżeli Pan o to poprosi specjalistę, to z pewnością się na to zgodzi (na Pana obecność przy tych rozmowach). A jeżeli się nie zgodzi, to proszę szukać innego specjalisty.
Psychoterapeuta jest objęty tajemnicą zawodową w zakresie tego, co Pan mówi na sesjach - tego nigdy nie powinien ujawnić. (Wyjątek stanowią sytuacje skrajne - np. gdyby mówił Pan o planach skrzywdzenia siebie lub kogoś innego, wtedy specjalista ma obowiązek powiadomić o tym rodziców lub służby, która mogą zapobiec nieszczęściu).
Jest jeszcze jeden aspekt prawny, o którym dobrze, żeby Pan wiedział. Wyobraziłem sobie, że największe spustoszenie w Pana życiu wywołały:
- zaniedbanie (rodzice nie zauważyli, że ma Pan kontakt z twardą pornografią i nie ochronili Pana, nie zadbali o Pana wcześniejsze leczenie);
- przemoc (Pan boi się ojca).
Może się okazać, że po konsultacji psycholog, psychoterapeuta lub lekarz (niezależnie do kogo się Pan zgłosi) rozpocznie procedurę przeciwdziałania przemocy. Jeżeli przemoc (psychiczna lub fizyczna) nadal Panu zagraża, specjalista ma taki obowiązek prawny (i ludzki).
Jeżeli ma Pan zaufanie do psychologa szkolnego (a możliwe że jest on/ona również psychoterapeutą), to może skontaktować się Pan najpierw z tą osobą. Jeżeli ta opcja nie wchodzi w grę. To proszę znaleźć psychoterapeutę blisko Pana miejsca zamieszkania, ale proszę najpierw sobie o nim poczytać. Ważne jest, żeby sprawdzić czy posiada uprawnienia, a więc:
- powinien mieć skończone studia wyższe humanistyczne lub medyczne;
- powinien być absolwentem lub co najmniej ukończyć drugi rok całościowego kursu psychoterapii rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne;
- powinien pracować pod superwizją (opieką doświadczonego nauczyciela psychoterapii);
- najlepiej, żeby posiadał certyfikat psychoterapeuty.
Jedna konsultacja nie wystarczy. Wadą psychoterapii jest to, że potrafi ona trwać nawet wiele lat.
Pozdrawiam serdecznie,
jestem bardzo poruszony Pana historią,
Ryszard Chłopek
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy psycholog pomoże mi w fobii społecznej oraz w zaburzeniach nerwicowych? – odpowiada Mgr Kamila Dziwota
- Fobia społeczna u 24-latka – odpowiada Mgr Małgorzata Mróz
- Jak leczyć zaburzenia lękowe i fobię społeczną? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak mam leczyć to zaburzenie borderline? – odpowiada Mgr Małgorzata Ziółkowska
- Różnice pomiędzy coach a psychologiem – odpowiada Mgr Agnieszka Urbanowicz
- Jak leczyć zaburzenie osobowości zależnej? – odpowiada Mgr Teresa Ziętak-Kajka Ziętak-Kajka
- Fobia społeczna? – odpowiada Paulina Witek
- Leczenie fobii społecznej – odpowiada Mgr Anna Kubis
- Jaki nurt psychoterapii będzie dla mnie najlepszy? – odpowiada Mgr Dorota Justyna Dula
- Terapia fobii społecznej – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Jak wybrać terapeutę?
Psychoterapia to pomoc w zrozumieniu i ulepszaniu
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ