Czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna?

Dzień Dobry, Mam pytanie.Moja matka wychowała się w rodzinie zastępczej.Była traktowana źle ,gorzej od syna biologicznego.Wykorzystywana jako tania siła robocza której nic się nie należy.Znęcana psychiczne.Której w zasadzie nikt nie wychował.W życiu dorosłym sobie nie radziła ,działała wbrew swoim interesom ,logice ludzkiej,rozumowi.Nie pilnowała swoich interesów ,praw.Często nie wiedziała co to jest "normalność",nie odnajdywała się w życiu.Kierowała się emocjami.Nie umiała panować nad nimi.Np. nie wzięła rozwodu bo przejęła się synem który chudnie i wycofała pozew, skutkiem tego było że musiała razem ze mną i bratem chodziła po śmietnikach bo nie mieliśmy na chleb.Wiele razy robiła rodzinie awantury która nie wywiązywała się z obowiązków wobec niej i dzieci ,zamiast iść do Sądu.Nie umiała myśleć samodzielnie.Uważała że rodzina ma prawny obowiązek pomocy wobec niej tj.dobrze doradzać ,mówić co ma robić,zwracać uwagę mężowi itp.Czy w takiej sytuacji powinien wypowiedzieć się biegły psychiatra który ustani Matka jest osobą w pełni poczytalną ? Czy to dobry pomysł ?

Jeżeli Pana matka nie może samodzielnie funkcjonować i wymaga stałej pomocy a jednicześnie obawiacie się konsekwencji podejmowanych przez nią decyzji to można wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie. To poważna sprawa, która w przypadku stwierdzenia znacznych zaburzeń, pozbawi ją zdolności do czynności prawnych w pełni bądź tylko częściowo. Będzie wtedy miała wyznaczonego kuratora bądź opiekuna prawnego nadzorującego jej funkcjonowanie. Sąd wydaje decyzję na podstawie opinii biegłych psychiatrów.