Czy konieczne jest przyjęcie antybiotyku przy tak wyglądających migdałach?

Dzień dobry. Mam 24 lata. Od około 3 dni męczy mnie ból gardła który czasami promieniuje w kierunku prawego ucha. Migdałki są obrzmiałe i zaczerwienione, znajdują się tez na nich białe kropki a język jest pokryty szarym nalotem. Mam normalną temperaturę, żadnej gorączki. Węzły chłonne szyjne powiększone. Czuje się ogólnie rozbita. Co to może być? Czy konieczny jest antybiotyk?
KOBIETA, 24 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy potrzebny jest Pani antybiotyk na podstawie samego opisu. Lekarz musi obejrzeć Pani gardło, migdałki i język, aby móc powiedzieć coś więcej na temat stanu Pani zdrowia.

Powiększone i zaczerwienione migdałki mogą być objawem ostrego zapalenia migdałków, a więc anginy. Proszę koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, który zbada Panią i na tej podstawie zadecyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli uzna za konieczne, to zaleci Pani również antybiotykoterapię.

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienione-i-powiekszone-migdalki-co-to-moze-byc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienione-migdalki-i-powiekszone-wezly-chlonne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienione-gardlo-i-migdalki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.