Czy korony zębowe zostały dobrze założone?

Tydzień temu na 2 zęby ( 34 i 35, żuchwa) miałam założone korony metaloceramiczne, po uprzednim leczeniu Endo. Czy ciemna obwódka, która pojawiła się po osadzeniu zębów przy dziąsle zniknie z biegiem czasu( kiedy?) ,Czy świadczy może o źle wykonanej pracy?. Bardzo proszę o szybką odp,gdzyz czeka mnie odbudowa góry. Dziekuje

Ciemna obwódka to najprawdopodobniej przebarwienie korzenia po leczeniu endodontycznym. Przebarwienie najczęściej jest spowodowane starym leczeniem kanałowym przy którym stosowano pasty przebarwiające zęba. Jeżeli cementowanie koron było w koferdamie, dziąsła mogą być odsunięte i powinno wszystko wrócić do normy. W takich przypadkach szlifuje się zęba najczęściej głębiej aby uniknąć takich defektów estetycznych. Inną przyczyną może być brak porcelany na przydziąsłowej części korony, kiedyś tak wykonywano uzupełnienia protetyczne ale teraz jest to już rzadko spotykane. Trzeba udać się do stomatologa w celu oceny w powiększeniu.