Czy lamblie zostały usunięte z organizmu?

Witam. Jakiś czas temu, może będzie już miesiąc- zdiagnozowano u mnie lamblie. Dostałam na to Metronidazol. Zażywałam przez tydzień i po tygodniu lekarz powiedział mi że już nie powinnam mieć tego pasożyta w organiźmie. Teraz po tym miesiącu zrobiłam badanie kału moczu i krwi. Czekam na wyniki, ale mam taki problem że mam zaparcia i jak jem to nie puszczam gazów tylko mi się odbija, na wieczór robi mi się niedobrze. Kiedyś wypiłam półtorej butelki kefiru i nic nie ruszyło dopiero po tygodniu się wypróżniłam no i dalej to samo jest. Robiłam USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej i wszystko w porządku jest bez żadnych złogów. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

rozumiemy, że opisane dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego prawidłowo, że przeprowadziła Pani kurację, aby wyeliminować lamblie i poprawić swój stan zdrowia.

Typowymi objawami lambliozy są między innymi: biegunki, wzdęcia, nudności, osłabienie organizmu, a także utrata masy ciała. Jest to choroba przenoszona drogą pokarmową poprzez spożywanie skażonej wody oraz pokarmów zawierających cysty tego pierwotniaka.

Leczenie, które Pani otrzymała prawdopodobnie powinno być wystarczające, jednak istotne mogą okazać się wyniki badań, które Pani wykonała. W przypadku niedostatecznego usunięcia tych pasożytów, powinno się ponownie przyjąć preparat zwrócony przeciwko nim.

Odnośnie objawów, które Pani aktualnie odczuwa, możliwe, że są skutkiem ubocznym wcześniejszej kuracji. Jednak istnieje przypuszczenie, że mogą to być dolegliwości związane na przykład z zaburzeniem funkcji jelit lub niestrawnością. W przypadku ich nasilenia się zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki lub ewentualnym leczeniu, aby złagodzić objawy do minimum.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/lamblioza

https://portal.abczdrowie.pl/lamblioza-objawy-zakazenie-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.