Jak często wykonywać gastroskopię?

Witam co ile należy wykonywać gaskostropie,ostatnia półtora roku temu,wszystko ok,w poprzednich nadzerki przełyku i stan zapalny żołądka w części przedodzwiernikowej,refluks i podejrzenie przepukliny rozworu przełykowego,Pytanie nr 2:czy po takim czasie od ostatniej gastroskopi mogło zrobic sie niepokojącego odnosnie przełyku(nadżerki ,nowotwór)czy to za krótki okres,poniewaz odczówam ból podczas jedzenia,i cofa mi sie jedzenie,dziekuje ,pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, które wykonuje się w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego, których nie można zdiagnozować w inny sposób oraz tych, które nie dają się leczyć objawowo. Z Pańskiej relacji wynika, że miał Pan już kilka razy wykonywane to badanie. Wykrywano w nim nadżerki przełyku, stany zapalne żołądka, refluks oraz podejrzewano przepuklinę rozworu przełykowego. W zasadzie jeśli od ostatniego badania minęło około półtorej roku to wystąpienie nowych zmian teoretycznie jest możliwe. Niemniej jednak takiej pewności nie ma i wszystko zależy od tego, czy Pański organizm ma skłonności do stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania badania gastroskopowego to raczej lekarz wykonujący poprzednie badanie powinien był określić ewentualny termin jego powtórzenia jeśli taka konieczność faktycznie istnieje. Jeśli natomiast nie uzyskał Pan tej informacji to przy obecnie występujących objawach może Pan zgłosić się do gastrologa, który po wstępnym wywiadzie zdecyduje czy gastroskopia jest konieczna.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/endoskopia-jelita

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.