Czy moje dolegliwości wskazują na refluks?

Dzień dobry. Kobieta 39 lat. Podejrzewam u siebie refluks z uwagi na ciągłe odbijanie, mdłości uczucie pełnosci, zatkane zatoki, w gastroskopii którą miałam pół roku temu nic nie wyszło, natomiast w gastroskopii sprzed kilku lat miałam w opisie że niewielka 1 cm przepuklina rozworu przełyku. Cierpię również na nerwicę, po każdej ziołowej tabletce na uspokojenie dolegliwości się nasilają, do tego dochodzą problemy z dusznościami. Badanie krwi mam wporzadku, USG jamy brzusznej również. leczę się kardiologicznie miewam arytmię nadkomorowe, przyjmuje beto 25. Co mam robić z tymi dolegliwościami czy to wszystko przez refluks? czy może to ta przepuklina ? dlaczego nie wyszła na badaniu? czy to może się cofać ? skąd te duszności po ziołowych lekach?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Domyślam się, że przewlekłe dolegliwości, z którymi się Pani zmaga, znacznie obniżają Pani komfort życia i rodzą dodatkowy niepokój, stres.

Przepuklinę rozworu przełyku diagnozuje się na 2 sposoby:

1) wykonując zdjęcie RTG klatki piersiowej lub (lepiej) górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem,

2) wykonując gastroskopię.

Należy zaznaczyć, że badanie endoskopowe (czyli gastroskopia) jest znacznie dokładniejsze od badania radiologicznego (RTG), gdyż dodatkowo pozwala wykryć np. stan zapalny błony śluzowej, nadżerki, wrzody żołądka, zakażenie H. Pylori, a w razie potrzeby można pobrać wycinek do dalszych badań. Zatem, jeśli aktualna gastroskopia nie wykazała niczego niepokojącego, to jest to wiarygodny wynik.

Ze względu na doświadczane przez Panią objawy refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD) należałoby skonsultować się z lekarzem, który zlecił wykonanie gastroskopii i/lub gastrologiem. Jeśli chodzi o leczenie, to zarówno GERD, jak i łagodną postać przepukliny leczy się podobnie – lekami (typu IPP), dietą oraz zmianą stylu życia. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w obszernych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy, https://portal.abczdrowie.pl/zgaga.

Zapytała Pani również o przyczynę dolegliwości po przyjęciu ziołowych tabletek. Być może zawierają jakiś składnik (wyciąg z rośliny), na który ma Pani alergię (stąd duszności) lub który nasila dolegliwości refluksowe. Może się tak zdarzyć, gdyż każdy organizm reaguje inaczej na daną substancję, również roślinną, stąd nawet popularne zioła, jak rumianek, koper włoski, mięta czy melisa mogą wywoływać niepożądane reakcje. Jest to kwestia indywidualna, dlatego w Pani sytuacji proponuję zrezygnować z mieszkanek ziołowych, a zacząć od testowania pojedynczych ziół i obserwowania swojego samopoczucia.

Symptomy, które Pani dokuczają mogą mieć również podłoże emocjonalne. Jeśli cierpi Pani na nerwicę, to przewlekłe napięcie psychiczne może objawiać się także w ciele, np. poprzez dolegliwości ze strony układu pokarmowego, krążeniowego czy duszności. Nie napisała Pani, czy się leczy w tym kontekście – jeśli nie, to zachęcam do konsultacji w poradni zdrowia psychicznego.

Zachęcam też do zapoznania się z odpowiedziami naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-wykonac-zeby-zdiagnozowac-przepukline-rozworu-przelykowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/arytmia-serca-a-refluks-zoladkowo-przelykowy

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.