Czy lek na trądzik ma wpływ na jelita?

Dzień dobry, w ubiegłym roku od października zacząłem stosować maść robiona na twarz która została mi przepisana na receptę od pani dermatolog na trądzik. W skład tej maści wchodzi erytromycyna 1.0. Po jakimś czasie zacząłem mieć problemy z jelitami mianowicie zaparcia, zbyt częstą ilość wypróżnień, biegunki itp. w tym roku zrobiłem kolonoskopię w której nie wyszło nic, jedynie z wycinków że są to zmiany zapalne. Po zastosowaniu terapii w wyniku kalprotektyny stanu zapalnego nie stwierdzono jednak problem wciąż jest teraz przepisano mi xifaxan oraz debutir i debretin wraz z sanprobi ibs. Czy erytromycyna mogła mieć wpływ na jelita? Dodam że obecnie nie stosuje jej od ponad miesiąca. Aczkolwiek nie zauważyłem dużej różnicy z wypróżnianiem się przy stosowaniu maści czy bez niej. Czy to możliwe aby w tak małym stopniu wchłaniania maści mogła wpłynąć na florę lub też jelita?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

erytromycyna jest antybiotykiem, który działa na organizm poprzez zwalczanie bakterii. W przypadku stosowania miejscowego, jak w przypadku maści na trądzik, wchłanianie do krwiobiegu jest minimalne i raczej nie powinno uszkodzić flory bakteryjnej jelit. Niemniej jednak istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych związanych z antybiotykiem, nawet w przypadku, gdy jest on w postaci maści.

Warto zauważyć, że każdy organizm jest inny, a reakcje na leki mogą się różnić. Jeśli zaobserwował Pan takie negatywne zmiany w funkcjonowaniu jelit po zastosowaniu maści z erytromycyną, warto skonsultować się z dermatologiem, który inaczej dostosuje leczenie.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/erytromycyna-preparaty-wskazania-dzialanie-i-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.