Czy lek przeciwdepresyjny może mieć takie działanie uboczne?

Mam 23 lata. Leczę się od 4 lat przeróżnymi lekami na różne zaburzenia psychiczne (psychoza schizofreniczna, chad, nerwice). Kiedyś brałam lek przeciwdepresyjny z grupy leków trójpierścieniowych w dawce terapeutycznej i objawy somatyczne nerwicy ładnie się zniwelowały, do zera, ale za to stałam się mniej wrażliwa na to, co dzieje się w koło i nie potrafiłam się śmiać. Byłam taka stabilna, wyciszona, poważna, co doprowadzało mnie do silnego rozdrażnienia. Czy to przez te leki? Czy tak powinny działać? Czy to może objaw jakiegoś wypalenia po psychozie, która miałam 3,5 roku temu? A może od stosowanych kiedyś neuroleptyków?
23 LAT ponad rok temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Witam serdecznie.

W trakcie terapii lekami psychotropowymi może wystąpić objaw uboczny pod postacią nadmiernego uspokojenia, sedacji, ,,spłaszczenia" emocjonalnego. Objawy tego typu występują częściej w przypadku leków starszej generacji, takich jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Ten efekt jest częściowo wykorzystywany w celu leczniczym u pacjentów skarżących się na nadmierne napiecie, niepokój.

Trudości może jednak sprawiać takie dobranie dawki, aby lek działał terapeutycznie, lecz był pozbawiony działań ubocznych. Po przebytym epizodzie psychotycznym może wystąpić depresja, jednak opisywane przez Panią objawy wystąpiły po ok. 3,5 roku, stąd ta możliwość wydaje się mało prawdopodobna. Stosowane kilka lat temu neuroleptyki nie mają wpływu na Pani aktualne samopoczucie.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty