Skutki uboczne stosowania leków przeciwdepresyjnych

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące niekorzystnego aspektu działania wielu leków przeciwdepresyjnych, jakim jest spadek libido. Czy jest możliwe, że ten występujący na początku leczenia problem będzie trwał tylko przez jakiś czas by następnie (podobnie jak część skutków ubocznych opisywane jako tymczasowe, np. suchość w ustach czy niepokój) zaniknąć? Pomijam tutaj sytuację, w której libido poprawia się na skutek ogólnej poprawy nastroju wywołanej przez działanie leku. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam,

proszę pamiętać, że w leczeniu depresji bardzo skuteczna jest psychoterapia, w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii dlatego w przypadku potwierdzenia nerwicy, zachęcam Pana do skontaktowania się ze specjalistą - psychologiem/psychoterapeutą.

Organizm przyzwyczaja się do tego typu leków nawet 4-6 tygodni. Jeśli po tym czasie problem nie zniknie, może Pan poprosić lekarza o zmianę środka.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Tak najczęściej po kilku dniach libido wraca do normy. Warto wspomóc leczenie farmakologiczne psychoterapią. Efekty leczenia są wtedy dużo lepsze.
Pozdrawiam.

Niestety, to działanie niepożądane może się utrzymywać i dotyczy większości leków przeciwdepresyjnych. Kwestię tę należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym leczenie, pozwoli to podjąć decyzję o tym, czy w Pana sytuacji należy zmienić lek na nie obniżający libido, czy też "przeczekać" okres obniżonego libido ze względu na krótki przewidywany okres stosowania danego leku.