Stosowanie leków przy zaburzeniach nerwicowo-depresyjnych

Witam, leczę zaburzenia nerwicowo-depresyjne ssri. Czy to normalne, że na początku kuracji lek znacznie podnosi samopoczucie, później błogostan ustaje, a nawet przechodzi na gorszej jakości funkcjonowanie (lęk, natręctwa, przygnębienie) - w ok 3-4 tyg. przy dawce 15-20 mg stosowania. Czy tak ma właśnie działać lek? Pozdrawiam!

Witam,

leki tego rodzaju zaczynają działać po około miesiącu stosowania. Na początku leczenia lekarz zaleca zwykle mniejszą dawkę, by ograniczyć pojawienie się skutków ubocznych działania danego leku. Warto odczekać jeszcze tydzień, dwa, jeśli nie nastąpi poprawa będzie zapewne konieczność rozważenia zmiany preparatu. Proponuję, aby skonsultował się Pan wtedy w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.

Dodam, że w leczeniu depresji/nerwicy zaleca się, by równolegle z przyjmowaniem leków osoba z tego rodzaju trudnościami korzystała także z psychoterapii. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii.

Z pozdrowieniami,
Elwira Chruściel