Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy leki na padaczkę powodują bezsenność?

Mam 23 lata. Od 8 miesiąca życia choruję na padaczkę i od 8 miesiąca życia biorę leki na padaczkę. Bardzo często wieczorami nie mogę zasnąć, a jak zasnę, to bardzo często budzę się w godzinach od 1:00 do 5:00, a później w dzień jestem bardzo śpiąca. Co ja mam robić, żebym wieczorami zasypiała, w nocy spała, a rano się budziła wyspana, a w dzień nie spała?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Pani Anno!

W Pani sytuacji bardzo ważne jest omówienie problemu bezsenności z prowadzącym leczenie neurologiem.

Część leków stosowanych w padaczce ma działanie uzależniające. Przy dłuższym stosowaniu takich leków pojawia się zjawisko tolerancji: dotychczas stosowane dawki leków przestają działać; mogą się też pojawiać objawy odstawienne między dawkami leku: takim objawem może być wtedy bezsenność, rozdrażnienie, niepokój. Stąd istotne jest omówienie objawów z lekarzem.

Być może wskazane byłoby powtórzenie badania EEG, aby ocenić, czy zaburzenia snu nie są objawem napadów padaczkowych, część z nich pojawia się w nocy.

Warto również  zastosować zalecenia tzw. higieny snu. Może Pani o nich przeczytać na naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Pozdrawiam

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy