Jestem w 7. miesiącu ciąży i cierpię na bezsenność

Mam 27 lat i jestem w 7 miesiącu ciąży. Od tygodnia nie mogę spać, nawet minutki. Dopada mnie jakaś depresja, zaczynam za wszystkimi tęsknić, za rodziną, za znajomymi, brakuje mi ich obecności, chciałabym wszystkich mieć przy sobie, a to przecież niemożliwe, płaczę bez powodu. Staram się to jakoś opanowywać, myślę o moim dziecku, jak to będzie pięknie, jak się urodzi, ale nawet to nie pomaga, bo miedzy dobrymi myślami podświadomie przewijają się złe. Boję się tylko tego, że poddam się tym złym myślom i zwariuję. Nie mam żadnych problemów. Mam kochanego męża i rodzinkę. To nasze pierwsze, oczekiwane dziecko i boję się tego, że robię mu krzywdę. Jestem już zmęczona, ale w dzień też nie zasnę. Te myśli mnie dobijają, w dzień zawsze się czymś zajmę, ale w nocy jest tragedia. Piję ziółka uspokajające, ale to nic nie pomaga. Proszę o pomoc.

Pani Wioleto!

Szybko powiększjący się brzuch w ostatnim trymestrze ciaży może powodować problemy z zasypianiem. Wtórnie do bezsenności obniża się nastrój i wzmaga niepokój, a łóżko zaczyna sie kojarzyć z przykrymi objawami.

Aby przerwać ten samonapędzajacy się mechanizm, można przez kilka dni zastosować leki nasenne o najmniejszym wpływie na organizm matki i płodu. Wskazania do takiego leczenia powinien skonsultować psychiatra, wizyta u specjalisty jest wskazana również ze względu na problemy z nastrojem.

Odradzam stosowanie leków ziołowych, których wpływ na organizm ciężarnej matki i płodu nie został przebadany. Większość poradników dla kobiet w ciąży zaleca ewentualnie picie herbatki z melisy.

Jeżeli przyczyną bezsenności jest np. lęk przed zbliżającym się porodem, czy np. zbliżającymi się obowiązkami matki, warto omówić to z ginekologiem lub terapeutą.

Warto natomiast zacząć od  zastosowania tzw. zasad higieny snu - na naszym portalu mozna znaleźć informację na ten temat:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Pozdrawiam.