Czy łożysko jest barierą dla hormonów stresu?

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy łożysko chroni płód w jakikolwiek sposób przed hormonami stresu wytwarzanymi przez matkę?

Witaminy w ciąży

Lek. Katarzyna Szymczak

Hormony stresu : kortyzol, adrenalina, kortukosteroidy przenikają przez barierę łożyska. Te same hormony powodują u matki skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi. Przez łożysko dociera więc do dziecka mniej tlenu i substancji odżywczych potrzebnych mu do rozwoju. Długotrwały, silny stres matki powoduje czasem, że po urodzeniu jest ono bardziej nerwowe, płaczliwe, ma kłopoty ze snem oraz często ulewa pokarm. Problemy z koncentracją, trudności w nauce, niestabilność emocjonalna – oto potencjalne konsekwencje stresu matki.
Pozdrawiam