Czy mam jeszcze jakieś szanse urosnąć?

Witam, mam 20 lat, 174cm wzrostu, 81kg wagi. Czy w tym wieku mam jeszcze szanse urosnąć? Bardzo trapi mnie mój wzrost od bardzo długiego czasu. Miałem bardzo stresujące dzieciństwo. Moi rodzice nie są zbytnio wysocy. Robiłem badania u endokrynologa z krwi w wieku 18/19lat i powiedziano mi ze już nie urosnę, lecz gdybym pare lat wcześniej przyszedł dałoby się coś z tym zrobić. Jestem aktywny fizycznie, chodzę ma siłownie dobrze się odżywiam. Jest jakiś sposób na zyskanie tych z dobrych 5cm? Co kolwiek? Z góry dziękuje za odpowiedz i pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

proces wzrostu kości fizjologicznie u mężczyzn trwa przeważnie do około 16-18 roku życia i do tego momentu zazwyczaj występuje szybkie tempo wzrostu, po osiągnięciu tego wieku wzrost zostaje spowolniony. Wzrost kości u mężczyzn może trwać jeszcze do około 25 roku życia, jednak jest on wtedy znacznie spowolniony. W Pana przypadku proponuję wykonać dodatkową diagnostykę w celu ustalenia wieku kostnego i określenia szans na dalszy wzrost kości, w tym celu należałoby wykonać radiogram miednicy bądź RTG nadgarstka i ręki niedominującej. Badanie to pomoże określić stadium kostnienia w Pana organizmie i szanse na dalszy wzrost. Jeśli proces wzrostu nie został zakończony, warto dbać o zdrowy tryb życia - uprawiać sporty o wysokiej intensywności, np. koszykówka, zrezygnować z używek, dbać o zdrowy sen, spożywać większe ilości białka, które pobudzają syntezę hormonu wzrostu, co znacząco zwiększy Pana szanse na zyskanie kilku centymetrów wzrostu. Należy pamiętać także, że wzrost jest jedną z cech dziedzicznych, więc jeśli w Pana rodzinie nie występują osoby bardzo wysokie, to jest to jedna z przyczyn niższego wzrostu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-wzrost-mowi-na-temat-twojego-zdrowia

https://portal.abczdrowie.pl/wzrost-a-depresja

https://portal.abczdrowie.pl/wzrost-a-nowotwory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.