Czy mam się skonsultować z ginekologiem?

Dzień dobry, mam pewien problem, 25 marca rozpoczęła się moja miesiączka - według porad ginekologa w tym dniu przyjęłam pierwszą różową tabletkę (axia conti) na antykoncepcję. Dzisiaj jest już mój 15 dzień cyklu, a od wczoraj mam lekkie bóle takie jak przy miesiączce i lekko brudzę - krew w barwach takich brązowawych. Czy jest to coś niepokojącego przez co muszę skontaktować się z moim ginekologiem czy jest na to inne wytłumaczenie? Jeżeli jest to istotne to - choruję na niedoczynność tarczycy, dosyć niedawno została wykryta i zaczęłam przyjmować lek zaraz przed axią conti. Ginekolog przeprowadził też szczegółowe badanie i usg - powiedział, że jestem zdrowa, nie mam żadnych torbieli ani nie widać żadnych niepokojących rzeczy. W takim razie co to jest to krwawienie i te lekkie bóle? Jestem troszkę przerażona. I też dosyć istotne pytanie - czy w takiej sytuacji mogę współżyć bez zabezpieczenia (prezerwatyw)? Byłaby to istotna informacja dla mnie i mojego partnera. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zarówno bóle brzucha, jak i plamienia śródcykliczne to działania niepożądane związane ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Każde tabletki antykoncepcyjne niosą ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, o których producent tabletek wspomina w ulotce. W przypadku tabletek Axia Conti do częstych działań niepożądanych należą: nudności, problemy z miesiączką (brak krwawienia miesiączkowego lub nieregularne jej pojawianie się), bóle głowy, bóle piersi oraz zmiany nastroju.

Bóle brzucha należą do niezbyt częstych działań niepożądanych i mogą pojawiać się u 1 na 100 osób. Jeśli dolegliwości te będą się powtarzały, to warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Być może konieczna będzie zmiana tabletek na inne.

Co do dodatkowego zabezpieczenia to nie jest ono konieczne, jeśli wszystkie tabletki przyjmuje Pani zgodnie z zaleceniami producenta.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-i-bole-brzucha-przy-tabletkach-qlaira, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-i-silne-bole-brzucha-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-podbrzusza-i-plamienia-przy-tabletkach-novynette.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.