Czy mam szansę schudnąć? Pomocy

Mam 18 lat, 171 cm wzrostu, ważę 76 kg, do szkoły codziennie dojeżdżam, mam 3 lekcje wychowania fizycznego w szkole, więc moją aktywność fizyczną określam jako dobrą. Uwielbiam jeść zupy. Ok 18 miesięcy temu stosowałam dietę chyba Michaela Montignaca polegającą na nieliczeniu kalorii lecz na obliczanie indeksu glikemicznego (nie jestem pewna w tym okresie schudłam ponad 4 kilogramy ale musiałam z nią skończyć bo moja mama nie mogła gotować dwóch różnych obiadów a ja nie miałam kiedy tego robić). Tak ojciec, dziadkowie i siostry lecz nie brat i mama. Nie nie byłam u lekarza. W dzień powszedni jak chodzę do szkoły to rano ok.7:00 najczęściej piję herbatę bez cukru(ale od niedawna -1 miesiąc), następnie w szkole na przerwie jem pierwszy posiłek ok.10:35, później jem obiad w domu składający się z jednego dania najczęściej zupa ok. 15:00, kolacja ok. 18:00 sałatka z ogórka i pomidora z jogurtem naturalnym, herbata i bułka lub maca jakiś owoc, otręby. Mój plan jedzenia nie zmienia się zbytnio prócz godzin choć w niedzielę jest obiad zawsze składający się z dwóch dań rosołu z domowym makaronem i schabowy w panierce(nie jem go już w panierce tylko przyprawiam w ziołach). Nie jem słodyczy jak i żadnych przekąsek( lubię czipsy- które chyba doprowadziły mnie do takiego stanu). Ten jadłospis stosuję od niedawna, czy muszę coś w nim zmieniać? Mam studniówkę pod koniec stycznia i chciałabym trochę schudnąć, czy coś może mi pomóc? Bardzo potrzebuję pomocy. Chciałabym pozbyć się najmniej 14 kg ale to nie do stycznia tylko na dłuższy okres czasu, a do studniówki najmniej 5-6 kg. POMOCY!!!

Witaj,

Twoje BMI wynosi 26, co oznacza, że masz lekką nadwagę.
Cieszę się, że pozbywanie się zbędnych kg chcesz rozłożyć w czasie. Szybie chudnięcie jest nie tylko nieskuteczne (zwykle kończy się efektem jo jo), ale także może być szkodliwe dla zdrowia.
Wg badań najbardziej korzystnie jest pozbywać się zbędnych kg w ilości 0,5-1 kg tygodniowo.
Najlepsze efekty daje trwała zmiana nawyków żywieniowych. Sprzymierzeńcem w pozbywaniu się zbędnych kg jest aktywność fizyczna. Trudno jest mi ocenić, czy Twoja aktywność jest wystarczająca, ponieważ nie piszesz, czy 3 godziny ćwiczysz dziennie czy tygodniowo? Jeżeli dziennie to oczywiście wystarczy, jeżeli tygodniowo to za mało. Dziennie powinnaś przeznaczać na ruch ok. 1 godziny, oczywiście im więcej tym lepiej:)

Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe to poniżej wskazówki dla Ciebie:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka - z tego co piszesz to śniadanie jesz za późno. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to może pomóc w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu, z jogurtów wybieraj naturalne. Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane - bardzo dobrze, ze z tego zrezygnowałaś, a także produkty z białej mąki (makarony, białe pieczywo, naleśniki, pierogi), biały ryz. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj

Tak krótko podsumowując (ale Ty sama bardziej szczegółowo przeanalizuj swoje nawyki żywieniowe) to przede wszystkim po pracuj nad:
1. regularnością posiłków, mniejsze przerwy, koniecznie śniadanie
2. makaron w rosole domowym zmień na pełnoziarnisty
3. na kolację staraj się nie jeść węglowodanów tzw. białych (bułka, maca). Albo w ogóle z nich zrezygnuj lub zastąp tymi z pełnego przemiału (razowy chleb).
4. jeżeli chodzi o zupy to są jak najbardziej wskazane, ale zwróć uwagę, aby były to zupy chude, bez dodatku śmietany, masła, za to z dużą zawartością warzyw (ogranicz jednak ziemniaki i marchewkę). Zachęcam Cię do gotowania zup kremów np. z brokułów, głównie na bazie warzyw.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska