Banalne: jak schudnąć? Pomocy!

Mam 22 lata, 170 cm wzrostu i 70 kg wagi, cały tłuszcz odkłada mi się na brzuchu, pupie i udach, nie umiem się go pozbyć. Zawsze byłam dosyć aktywna (grałam w siatkówkę, biegałam, pływałam, uprawiałam wspinaczkę itp.) teraz w związku z rozleniwieniem i brakiem czasu (studiuję absorbujący kierunek) ograniczyłam się do marszów na uczelnię (4,5km) w każdą pogodę. Jestem alergikiem na białko, w rodzinie nie występują choroby zw. z otyłością. Staram się jeść 3-4 posiłki dziennie ale podjadam między nimi (wiem, zły nawyk). Mogę dodać, że piję duże ilości wody mineralnej niegazowanej za to małe ilości alkoholu. Proszę o poradę, jakie mam wykonywać szybkie i dające efekty ćwiczenia (takie nie obciążające kręgosłupa) i ew. przykład diety. Pozdrawiam

Witam.
Pani aktualna waga mieści się w normie - BMI wynosi 24,2 (nadwaga zaczyna sie powyżej 25).
Żeby pozbyć się kilku zbędnych kg nie trzeba być na jakiejś diecie, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. To, że chodzi Pani codziennie to bardzo dobrze, ważne, żeby to był szybki marsz. Myślę, że korzyści przyniosłyby Pani dodatkowe ćwiczenia - proszę zapoznać się z załączonym artykułem www.abccwiczenia.pl .

Natomiast jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe to zachęcam do analizy swoich aktualnych nawyków, zrobienia sobie listy "do poprawy", a potem do wprowadzenia ich w życie.

Regularności posiłków. Proszę ustalić 5 posiłków, o stałych porach każdego dnia, optymalnie co 3 godziny. Posiłki powinny być częste, ale małe. Bardzo ważne jest śniadanie - nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Śniadanie powinno być pożywne. Natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia - lekka kolacja - nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepsze efekty uzyskuje się kiedy kolacja nie zawiera węglowodanów (pieczywo, makarony, kasze, ryz, płatki).

Wybór produktów. Zachęcam do zapoznania się z piramidą żywieniową.
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Bardzo ważne, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa można jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - należy wybierać te z ograniczoną zawartością tłuszczu, ale rozumiem, że z nich musi Pani zrezygnować, bo ma Pani alergię. Z mięs - chude (ale z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów proszę wybierać oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze należy spożywać z umiarem.

Rezygnacja z produktów niepożądanych tj.  fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, ale także produkty z białej mąki (makarony, jasny chleb, pierogi, naleśniki). Należy ograniczyć spożycie soli.

W zachowaniu dobrej formy pomaga również picie wody - należy pić minimum 1,5-2 l dziennie

Trzeba się też dobrze wysypiać.

Co do podjadania to na pewno regularność posiłków, pożywne śniadania, a także wystarczająca ilość snu (7-8 godz) powinny temu zapobiec.

Życzę powodzenia i pozdrawiam Panią serdecznie,
Agnieszka Kuczewska