Jak mogę schudnąć przy problemach zdrowotnych?

Witam! Nazywam się Aneta, mam 19 lat. 2 lata temu zaczęłam chorować i przebywałam w szpitalu. Dosyć sporo przytyłam i bardzo się z tym źle czuję. Już nie choruję, jestem zdrowa jak ryba ;) Ale mam problem. Mam 19 lat, 160 cm wzrostu i warzę 70 kg... Bardzo chciałabym schudnąć bo tak jak wcześniej pisałam źle się czuję w swoim ciele. Jedyny problem jaki mam to brak czasu na ćwiczenia.. staram się wieczorami trochę poćwiczyć ale nie zawsze mam na to czas! Bardzo proszę o pomoc. Przydałaby mi się jakaś dieta. Jestem wstanie wyrzec się jedzenia słodyczy czy picia napojów gazowanych.. proszę o odpowiedź! z góry dziękuję! Pozdrawiam. Aneta J.

Witam Pani Aneto,

rzeczywiście występuje u Pani nadwaga (BMI = 27,3).

Aby schudnąć trzeba racjonalnie się odżywiać i zwiększyć aktywność fizyczna. Jeżeli brakuje Pani czasu to proszę zastanowić się, jak mogłaby Pani "wkomponować" trochę więcej ruchu w Pani codzienność, np. może mogłaby Pani więcej chodzić, wysiadając kilka przystanków wcześniej, albo w ogóle rezygnując z komunikacji miejskiej. Może czytając mogłaby Pani jeździć na rowerku stacjonarnym itd. Zachęcam też do wybierania schodów zamiast windy. Wszędzie gdzie tylko można proszę szukać okazji do ruchu. Aktywność jest ważnym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą.

A co do diety to poniżej kilka wskazówek.
Proponuję, aby zaczęła Pani od regularności posiłków. Proszę ustalić 5 posiłków, o stałych porach każdego dnia, optymalnie co 3 godziny. Posiłki powinny być częste, ale małe. Bardzo ważne jest śniadanie - nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Śniadanie powinno być pożywne. Natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia - lekka kolacja - nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepsze efekty uzyskuje się kiedy kolacja nie zawiera węglowodanów (pieczywo, makarony, kasze, ryz, płatki). Regularność posiłków, a w tym pożywne śniadanie, zapobiega ochocie na słodycze w dalszej część dnia.

Druga bardzo ważna sprawa - wybór produktów na te posiłki. Zachęcam do zapoznania się z piramidą żywieniową.
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...).
Bardzo ważne, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to dodatkowo pomoże w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa można jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - należy wybierać te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Z mięs - chude (ale z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów proszę wybierać oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze należy spożywać z umiarem.

Kolejna sprawa to rezygnacja z produktów niepożądanych tj.  fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, ale także produkty z białej mąki (makarony, jasny chleb, pierogi, naleśniki). Należy ograniczyć spożycie soli.

W zachowaniu dobrej formy pomaga również picie wody - należy pić minimum 1,5-2 l dziennie

Trzeba się też dobrze wysypiać.

Więcej szczegółów nt. zdrowych nawyków znajdzie Pani w załączonych artykułach.
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Proszę pamiętać, że najbardziej korzystne dla zdrowia jest powolne tracenie zbędnych kg - od pół do 1 kg tygodniowo.

Gdyby samodzielnie nie udało się Pani pozbyć kilku zbędnych kg w najbliższych miesiącach zachęcam do umówienia się na wizytę do dietetyczki, która napisze plan żywieniowych specjalnie dopasowany do Pani sytuacji.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Agnieszka Kuczewska