Co robić? Jaką dietę stosować?

Witam. Mam 19 lat i ważę 150kg… wiem że to bardzo dużo ale niestety doprowadziły mnie do tego moje babcie które mnie wychowywały od dziecka mnie tuczyły a teraz mam z tym problemy. Mam też co dowiedziałam się nie dawno PCOS… nie do końca jestem osoba aktywna fizycznie ale staram się jak mogę. Podejmowała próby diet 1000kcl i 1200kcl ale niestety one chyba były dla mnie zbyt rygorystyczne bo na nich strasznie byłam osłabiona i mdlałam. W mojej rodzinie występuje nadwaga. Żyję trochę w biegu i nie zawsze jem 5 posiłków i nie zawsze ostatni posiłek jest przed 18... Proszę o pomoc co powinnam robić? Może jakaś dieta?

Witam Panią,

pozbywanie się zbędnych kg przy tak dużej otyłości, a dodatkowo przy zaburzeniu PCOS, które u Pani występuje, powinno być prowadzone pod okiem lekarza (ginekologa, endokrynologa). Wizyta u dietetyka będzie również pożądanym wsparciem.
Oczywiście bardzo pomocne będzie także, jeżeli nauczy się Pani zdrowych nawyków żywieniowych, a także zwiększy Pani aktywność fizyczną.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania i stylu życia:

Regularności posiłków. Proszę ustalić 5 posiłków, o stałych porach każdego dnia, optymalnie co 3 godziny. Posiłki powinny być częste, ale niezbyt duże. Bardzo ważne jest śniadanie - nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Śniadanie powinno być pożywne. Natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia - lekka kolacja - nie później niż 2-3 godziny przed snem (nie musi być przed 18.00). Najlepsze efekty uzyskuje się kiedy kolacja nie zawiera węglowodanów (pieczywo, makarony, kasze, ryz, płatki). Regularność jest bardzo ważna, proszę tego przestrzegać.

Wybór produktów. Zachęcam do zapoznania się z piramidą żywieniową.
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Bardzo ważne, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa można jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - należy wybierać te z ograniczoną zawartością tłuszczu, jogurty - najlepiej naturalne. Z mięs proszę wybierać chude, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów proszę wybierać oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze należy spożywać z umiarem.

Rezygnacja z produktów niepożądanych tj.  fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, ale także produkty z białej mąki (makarony, jasny chleb, pierogi, naleśniki). Należy ograniczyć spożycie soli.

W zachowaniu dobrej formy pomaga również picie wody - należy pić minimum 1,5-2 l dziennie

Trzeba się też dobrze wysypiać (minimum 7-8 godzin).

Aktywność fizyczna - jest ważnym sprzymierzeńcem w pozbywaniu się zbędnych kg.  Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Proszę wybierać  taką formę ruchu, którą Pani lubi - może to być szybki marsz, taniec, basen, rowerek stacjonarny, narty, łyżwy itp. Chodzi o to, zeby codziennie minimum pół godziny poświęciła Pani na ruch, jeszcze lepiej godzinę. Musi to być wysiłek powodujący zmęczenie, spocenie się. Proszę pamiętać, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

Co do kaloryczności to oczywiście diety typu 1000 - 1200 kcal są absolutnie zbyt niskokaloryczne dla Pani (znacznie poniżej Pani Podstawowej Przemiany Materii). Odpowiednią kaloryczność diety ustali Pani dietetyk.

Proszę pamiętać, że najbardziej korzystna dla organizmu, a także najskuteczniejsza utrata masy ciała to od pół do 1 kg tygodniowo. Zmiana stylu życiu, a także nawyków żywieniowych przyczynią się do stabilnego procesu pozbywania się zbędnych kg.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!
Agnieszka Kuczewska