Czy mam to uznać za miesiączkę?

Witam, 10 marca miałam stosunek, podczas którego doszło do pęknięcia prezerwatywy. Na drugi dzień zażyłam tabletkę Escapelle - ponad 24 godziny od stosunku. Nie miałam żadnych skutków ubocznych. Ostatnią miesiączkę miałam 2/3 marca, moje cykle były ostatnio regularne 27-28 dni, okres trwa 5-6 dni, pierwszy dzień zaczyna się od plamienia. Od 22 marca zaczęły mnie pobolewać piersi i staly się nabrzmiałe jak to zwykle przed okresem oraz pojawiło się lekkie podbarwienie śluzu krwią przez 3- dni, a potem plamienie bardziej różowe, od piątku krwawienie zaczęło się nasilać i trwa do dzisiaj czyli 1 kwietnia. Czy mam to uznać za miesiączkę czy skutek Escapelle? Normalnie miesiączka przypadłaby mi na 28/29 marca, ale teraz nie wiem co mam myśleć o tym przedłużającym się krwawieniu. Dzisiaj trochę zelzalo to krwawienie, krew jest rzadsza bardziej różowa i ma metaliczny zapach.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku Escapelle do możliwych działań niepożądanych zaliczyć można plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Mogą pojawiać się one nieregularnie aż do momentu wystąpienia kolejnej miesiączki. W związku z tym jest duże prawdopodobieństwo, że opisane przez Panią objawy to właśnie skutek przyjęcia tabletki Escapelle.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych leku zaliczyć można: nudności, uczucie zmęczenia, bóle głowy czy bóle podbrzusza. Dosyć często pojawiają się również wymioty, biegunki, tkliwość piersi oraz zawroty głowy.

Ponadto zmianie może ulec krwawienie miesiączkowe. Choć w większości przypadków miesiączka następuje w terminie, to zdarzają się sytuacje, w których może dojść do przesunięcia okresu. Miesiączka nie powinna jednak spóźnić się o więcej niż pięć dni. W przeciwnym wypadku należy udać się do ginekologa. Niepokojące mogą być także nietypowe krwawienia (zbyt obfite lub zbyt skąpe).

Więcej informacji o antykoncepcji awaryjnej znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.