Czy mam zaburzenia hormonalne mając 28 lat?

Moje miesiączki z reguły przypadały na ten sam dzień każdego miesiąca. Około 6 miesięcy temu mój okres spóźnił się około 2 tygodnie. Testy ciążowe wykazały wynik negatywny. Ponieważ nigdy nie doświadczyłam podobnego opóźnienia i wydało mi się to dość niepokojące - udałam się do ginekologa, ale badanie USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Od 3 miesięcy staramy się z narzeczonym o dziecko - niestety bezskutecznie, a od 2 miesięcy moja miesiączka bardzo różni się od tej, do której byłam przyzwyczajona. Zarówna ta jak i poprzednia zaczęły się u mnie różowym zabarwieniem śluzu na dzień przed miesiączką. Obie zaczęły się dokładnie w dzień, w który moja aplikacja przewidziała "prawdopodobny początek okresu". Moje okresy były zawsze dość obfite, te są natomiast dość skąpe, krew jest jasno czerwona, niemal pozbawiona skrzepów w pierwszych dniach. Do ginekologa idę dopiero za pare dni, ale może pomogą mi Państwo w nakierowaniu co może być prawdopodobną przyczyną. Warto nadmienić, że miałam robione szczegółowe badania krwi w Maju (robię je co roku by ocenić stan mojego organizmu) i wszystkie wyszły w zaskakującej normie. Czy mogą to być zaburzenia hormonalne?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wpływ na cykl menstruacyjny ma wiele czynników. To, czy miesiączka jest regularna oraz wygląd krwawienia zależą od sposobu życia, stresu, diety, itp. Wydaje się, że w Pani przypadku ważnym czynnikiem zmian może być napięcie związane z planowanym zajściem w ciążę. Wbrew pozorom duże skupienie na cyklu wcale nie musi oznaczać, że będzie Pani miała wszystko pod kontrolą, może się okazać wręcz odwrotnie. Zasadna byłaby Pani wizyta u ginekologa, ponieważ lekarz mógłby ocenić przygotowanie organizmu do planowanej ciąży. Może Pani pojawić się u niego jeszcze raz, żeby zlecił badania hormonów. Skąpe miesiączki mogą świadczyć o niskim poziomie estrogenu. Badania wykażą taką sytuację. Zbyt skąpe krwawienia mogą też wynikać z takich schorzeń jak niedomoga ciałka żółtego, zespół policystycznych jajników, niewydolność czynnościowa podwzgórza. U Pani zmiany cyklu zaszły nagle i nie trwają zbyt długo, dlatego można mieć nadzieję, że nie wynikają z poważnych schorzeń, zwłaszcza, że badanie USG nic nie wykazało. Warto, żeby Pani zapoznała się z treścią artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

Planując ciążę, warto, żeby zadbała Pani o siebie, jeśli są szanse, proszę wykorzystać urlop, odpocząć, zbilansować dietę, myśleć pozytywnie. W Pani sytuacji nastawienie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Zachęcamy do lektury artykułu poniżej i życzymy powodzenia:

https://parenting.pl/przygotowania-do-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.