Czy mogę mieć zaburzenia hormonalne?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy mam zaburzenia miesiączkowania. Mój cykl jest raczej długi, trwa 34 dni. W zeszłym miesiącu okres spóźnił mi się o tydzień, teraz spóźnia się już 10 dni. Wcześniej nie miałam takich problemów, okres spóźniał mi się raz na kilka miesięcy. Dodatkowo 30 dnia miałam jednorazowe, delikatne, jasnoróżowe plamienie. Myślałam, że zaczyna mi się wcześniej miesiączka, ale okazało się, że nie. Byłam w zeszłym miesiącu u ginekologa, miała robione USG przez powłoki brzuszne, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości (nie rozpoczęłam jeszcze współżycia). Robiłam badania hormonów - wszystkie w normie. Tarczyca - w normie. Dostałam tabletki antykoncepcyjne, mam jednak zrobić badania piersi i D dimery przed rozpoczęciem ich zażywania. Zastanawiam się, czy mogę mieć zaburzenia hormonalne pomimo prawidłowych wyników? Jakie mogą być inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania? Czy może być to związane ze stresem, przemęczeniem? Od kilku lat leczę się na zaburzenia lękowe, zażywam leki przeciwdepresyjne.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

cykl miesiączkowy zależny jest od wielu czynników. W związku z tym miesiączka może opóźniać się lub pojawiać się wcześniej na skutek silnego stresu, przemęczenia, dalekich podróży, zmiany sposobu odżywiania czy też nadmiernego wysiłku fizycznego. Ponadto na cykl wpływają również choroby oraz zażywane w związku z nimi leki. Wspomina Pani o lekach przeciwdepresyjnych – one również mogą powodować zaburzenia miesiączkowania.

Jeśli więc wszystkie zlecone przez lekarza badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to bardzo możliwe, że okres nie pojawia się w terminie z powodu wyżej wymienionych czynników.

Najczęstsze przyczyny braku okresu zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.