Co mogło spowodować to opóźnienie okresu o 6 dni?

Witam , mam 20 lat i miesiączkuje już regularnie, mój cykl trwa 32 dni(nie licząc wachań 2-3 dni) w zeszłym miesiącu dostałam okresu 19 dni wcześniej a teraz się opóźnia już 6 dzień . Co może być tego przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieregularne miesiączki to częsty problem kobiet, zwłaszcza w młodym wieku.

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Należą do nich nie tylko problemy ginekologiczne, ale również takie czynniki, jak stres, dieta czy podróże. Proszę zastanowić się, czy w ostatnich dwóch miesiącach nic się w Pani życiu nie zmieniło. Być może miała Pani stresujące doświadczenia, stosowała dietę lub zbyt intensywnie ćwiczyła. Wszystko to wpływa na cykl miesiączkowy i może powodować, że miesiączka pojawia się wcześniej lub później niż zwykle.

Jeśli współżyje Pani i nie dostanie miesiączki w najbliższym czasie, warto wykonać test ciążowy. Test wykonywany w warunkach domowych może wykryć ciążę już po 10 dniach od zapłodnienia.

Jeśli nie współżyła Pani, a mimo to nadal występuje u Pani brak okresu, sugeruję wizytę u ginekologa. Zleci on wykonanie odpowiednich badań, aby znaleźć przyczynę problemu. Nieregularne miesiączki mogą bowiem oznaczać problemy hormonalne.

Więcej o zaburzeniach cyklu przeczyta Pani w naszym artykule pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.