Dlaczego okres spóźnia mi się o 6 dni?

Witam, proszę o poradę bo chyba wariuje już z tego stresu. Mam 19 lat. Okres spóźnia mi się 6 dni. Nie współżyłam z chłopakiem, jestem dziewicą. Jedynie dwa dni temu dotykał mnie w okolicach warg sromowych i łechtaczki (bez wkładania palców do pochwy). Oboje byliśmy w ubraniach, on nie masturbował się, nie było wtrysku, więc raczej wykluczam obecność plemników na dłoniach. Od ponad tygodnia bardzo bolą mnie piersi, są nabrzmiałe, poza tym boli mnie podbrzusze i jest mi niedobrze. Mam także nieprzezroczysty, gęsty śluz z pochwy. Czy tutaj istnieje ryzyko ciąży? Dlaczego okres spóźnia się aż tyle?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie ma możliwości zajścia w ciążę na skutek opisanych przez Panią praktyk.

Przede wszystkim nie doszło między Wami do współżycia ani do wytrysku. Ponadto byliście w ubraniach, więc nie było możliwości przeniesienia ewentualnych plemników. Wreszcie możliwe, że nie było nawet płynu preejakulacyjnego, w którym również mogły pojawić się plemniki.

Brak okresu najprawdopodobniej więc związany jest z innym czynnikiem. Na cykl miesiączkowy wpływa ma także stres, odchudzanie, odżywianie, dalekie podróże oraz wysiłek fizyczny. Na skutek wyżej wymienionych czynników miesiączka może się spóźniać. Inną przyczyną są zaburzenia hormonalne. Jeśli więc okres nie pojawi się w najbliższym czasie, to warto udać się do ginekologa.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.