Czy mam zgłosić się do neurologa?

TK głowy zrobione po wypadku samochodowym - nie spowodował uszkodzeń mózgu, ale przy tej okazji wykryto liczne ogniska hypodensyjne śr. do 12 mm w jądrach podkomorowych i w istocie białej okolokomorowej obustronnie - naczyniopochodne. Uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianach wewnątrzczaszkowych odcinków tętnic szyjnych wewnętrznych. Mam 65 lat. Proszę o interpretację - czy należy się z tym zgłosić do neurologa. Z góry dziękuję ☺

Tak, ze względu na uzyskany wynik badania TK głowy konsultacja u specjalisty neurologa jest bardzo zalecana. Mimo iż na wskutek wspomnianego wypadku nie wykazano wewnątrz czaszki zmian pourazowych, to stwierdzono szereg zmian wskazujących z dużym prawdopodobieństwem na powikłania miażdżycy mózgu. W ramach konsultacji neurologicznej będzie możliwość wykluczenia innych niż wspomniano możliwych przyczyn obecności mnogich ognisk hypodensyjnych zlokalizowanych podkorowo. Ogniska te mogą być zarówno konsekwencją niestabilności opisanych uwapnionych blaszek miażdżycowych tętnic szyjnych wewnętrznych, jak i mieć charakter sercopochodny lub związany z prawdopodobną miażdżycą aorty wstępującej przy założeniu, że istotnie mają one naczyniopochodny charakter jak zauważył opisujący badanie radiolog. Konsultujący specjalista neurolog może po przeprowadzonym u niego badaniu podmiotowym i przedmiotowym uznać konieczność rozszerzenia diagnostyki, zwłaszcza o ocenę profilu lipidów krwi ( lipidogram ) oraz polecić zasięgnięcie opinii u kardiologa w celu zobrazowania serca i rozważyć badanie łuku aorty i jego odnóg. Nasuwa się ze znacznym prawdopodobieństwem konieczność wdrożenia tzw. wtórnej prewencji udarowej. Wiąże się to z potrzebą podjęcia farmakoterapii oraz zmian dotyczących higieny trybu życia. Skłania ku temu podejrzenie ku wstępnemu rozpoznaniu przebytej w przeszłości zatorowości spowodowanej odrywaniem się niestabilnych blaszek miażdżycowych, które spowodowały wieloogniskowy, zatorowy mikroudar niedokrwienny mózgu ( tzw. LACI/PACI - LAcunar Partial Anterior Circulation Infarct ). Wtórna prewencja ma na celu niedopuszczenie do nawrotu udaru mózgu.