Czy mam zgłosić się do neurologa?

TK głowy zrobione po wypadku samochodowym - nie spowodował uszkodzeń mózgu, ale przy tej okazji wykryto liczne ogniska hypodensyjne śr. do 12 mm w jądrach podkomorowych i w istocie białej okolokomorowej obustronnie - naczyniopochodne. Uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianach wewnątrzczaszkowych odcinków tętnic szyjnych wewnętrznych. Mam 65 lat. Proszę o interpretację - czy należy się z tym zgłosić do neurologa. Z góry dziękuję ☺
KOBIETA, 66 LAT ponad rok temu

Tak, ze względu na uzyskany wynik badania TK głowy konsultacja u specjalisty neurologa jest bardzo zalecana. Mimo iż na wskutek wspomnianego wypadku nie wykazano wewnątrz czaszki zmian pourazowych, to stwierdzono szereg zmian wskazujących z dużym prawdopodobieństwem na powikłania miażdżycy mózgu. W ramach konsultacji neurologicznej będzie możliwość wykluczenia innych niż wspomniano możliwych przyczyn obecności mnogich ognisk hypodensyjnych zlokalizowanych podkorowo. Ogniska te mogą być zarówno konsekwencją niestabilności opisanych uwapnionych blaszek miażdżycowych tętnic szyjnych wewnętrznych, jak i mieć charakter sercopochodny lub związany z prawdopodobną miażdżycą aorty wstępującej przy założeniu, że istotnie mają one naczyniopochodny charakter jak zauważył opisujący badanie radiolog. Konsultujący specjalista neurolog może po przeprowadzonym u niego badaniu podmiotowym i przedmiotowym uznać konieczność rozszerzenia diagnostyki, zwłaszcza o ocenę profilu lipidów krwi ( lipidogram ) oraz polecić zasięgnięcie opinii u kardiologa w celu zobrazowania serca i rozważyć badanie łuku aorty i jego odnóg. Nasuwa się ze znacznym prawdopodobieństwem konieczność wdrożenia tzw. wtórnej prewencji udarowej. Wiąże się to z potrzebą podjęcia farmakoterapii oraz zmian dotyczących higieny trybu życia. Skłania ku temu podejrzenie ku wstępnemu rozpoznaniu przebytej w przeszłości zatorowości spowodowanej odrywaniem się niestabilnych blaszek miażdżycowych, które spowodowały wieloogniskowy, zatorowy mikroudar niedokrwienny mózgu ( tzw. LACI/PACI - LAcunar Partial Anterior Circulation Infarct ). Wtórna prewencja ma na celu niedopuszczenie do nawrotu udaru mózgu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy najpierw zgłosić się z tym do neurologa?

Zauważyłam, że mam niesymetryczny uśmiech, jeden kącik jest wyraźnie wyżej od drugiego. Nie wiem od kiedy dokładnie tak mam, zauważyłam to kilka miesięcy temu. Czy powinnam najpierw zgłosić się z tym do neurologa czy raczej do lekarze medycyny estetycznej (i zrobić np. botoks)?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mam się wybrać do neurologa?

Dzień dobry! Od jakiegoś czasu przechodzą mnie tzw "ciarki", na głowie i twarzy. (Skroń, potylica, właściwie to wszystkie części chyba) Zazwyczaj albo lewa strona głowy albo prawa. Nigdy obie naraz. Czy to normalne? Nie wiem czy to może być powiązane, ale na początku roku dostrzegłam u siebie chwilowe kłopoty z pamięcią (np zapomniałam kodu do telefonu-mam taki sam od kilku lat i jak to zazwyczaj bywa używa się go kilkadziesiąt razy dziennie) i kodu do bloku, w którym mieszkałam jakieś 3 miesiące. Być może było to akurat skutkiem stresu lub jałowego rozkojarzenia (włożyłam też nieświadomie chleb do lodówki). Jednak trochę się martwię i chciałabym uzyskać odpowiedzieć na pytanie czy to normalne i może sie tak zdarzać czy może powinnam udać się do neurologa?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam! Należy się przebadać. Pani opis najbardziej sugeruje problemy ze skupieniem uwagi, prawdopodobnie na podłożu nerwicowym. Zmienność lokalizacji doznań bólowych, a raczej czuciowych także przemawia za zaburzeniami emocjonalnymi. Jednak, żeby to "zwalić" na karb nerwicy, należy wykluczyć choroby somatyczne. Proponuję kontakt z lekarzem POZ, zbada fizykalnie, skieruje na podstawowe badania laboratoryjne i w zależności od uzyskanych wyników, pokieruje do specjalisty lub sam sobie z tym poradzi. Powodzenia W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty