Czy mammografia w moim wieku to normalne badanie?

Witam,

chciałabym wiedzieć co oznacza opis: sutki o mieszanej strukturze tłuszczowo-włóknistej, BIRADS 1. Mam 31 lat i wskazanie do zrobienia mammografii. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jestem zaskoczona, iż w tym wieku takie badanie?

31 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Mammografia jest badaniem, które dobrze obrazuje sutki o budowie tłuszczowej. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej, a jest ona zastępowana tkanką tłuszczową dlatego jest to badanie z wyboru u kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Niestety nie znam Pani dokładnego wywiadu, czy jest Pani obciążona czynnikami ryzyka raka piersi, czy w piersiach wyczuwalne są jakiekolwiek zmiany. Jednakże zważywszy na opisywaną budowę piersi, takie badanie byłoby dobrze u Pani wykonać, chcąc mieć dokładny obraz tego co się w Pani piersiach dzieje.

Pozdrawiam serdecznie