Czy martwić się tymi objawami?

Czy to normalne, że podczas 90% przeziębień pojawia się u mnie kaszel i jednostronny ból/pieczenie jednego płuca (zazwyczaj prawego). Wcześniej się tym zbytnio nie interesowałem, bo działo się tak przy praktycznie każdym przeziębieniu, wystarczały leki bez recepty i po 5-10 dniach wszystko wracało do normy. Ból/pieczenie pojawia się praktycznie tylko przy kaszlu, przy wdechu czy piciu lekko wyczuwalny, ale nie jak przy kaszlu. Czy powinienem się tym martwić, skoro mam tak prawie zawsze i zawsze wszystko wracało do normy? Każdy kaszel dawał ból płuca/mostka po prawej stronie i za każdym razem przechodził wraz z chorobą.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy przeziębienia są charakterystyczne i zazwyczaj należą do nich przede wszystkim problemy z gardłem, katar i zatkany nos, podwyższona temperatura oraz kichanie. Nie znaczy to jednak, że każdy organizm będzie reagował na infekcję w jednakowy sposób. Zależy to od wielu różnych czynników, m.in. stopnia odporności czy prowadzonego stylu życia.

W Pana przypadku z pewnością nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem medycyny rodzinnej, który po dokładnym wywiadzie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, skieruje Pana na leczenie specjalistyczne i dodatkowe badania. W tym przypadku pomocne może być m.in. rtg płuc. Wiele o stanie zdrowia będzie mogła powiedzieć także morfologia krwi.

Z pewnością w profilaktyce duże znaczenie ma prowadzony styl życia i dieta. Warto pamiętać, aby w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie czy grypę zadbać o swój układ odpornościowy - dużo odpoczywać, spożywać produkty bogate w minerały oraz witaminy, a przede wszystkim witaminę c.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat przeziębienia dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-przeziebienie

Warto również sprawdzić, jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-pluc-przy-przeziebieniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/suchy-kaszel-pojawiajacy-sie-od-2-tygodni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.