Czy mogę dostać zapalenia płuc?

Witam. Wybrałam się na grzyby. Niestety przez moją lekkomyślność ubrałam się zbyt cienko (koszulka na krótki rękaw i bluza). Podczas chodzenia po lesie nie zgrzałam się, ciało nie było mokre, spocone również nie ściągałam bluzy jednak odczuwałam na plecach i klatce zimny wiatr ( było 15 stopni i wiało) zmarzłam jednym słowem. Po powrocie z lasu ciężko było mi się rozgrzać przez kilka godzin. Czy w taki sposób można dostać zapalenia płuc ? Dodam jeszcze raz, że mimo, że nie ściągałam bluzy odczuwałam na plecach i klatce zimny wiatr. Na tę chwilę gdy piszę tę wiadomość minęło 6 godzin od powrotu z lasu, przez pierwsze 3 godziny ciężko było mi się rozgrzać, teraz już jest lepiej, nie czuje się źle, nie odczuwam gorszego samopoczucia jedynie obawę, że mogło przewiać plecy i klatkę piersiową czego skutkiem może być zapalenie płuc. Czy tak się może stać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jest wiele czynników, które mogą spowodować zapalenie płuc. Najczęściej są wywoływane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Choroba rozwija się bardzo szybko m.in. u osób starszych lub z obniżoną odpornością. Typowe objawy dla zapalenia płuc to m.in. osłabienie, wysoka gorączka, silny, duszący kaszel oraz ból w klatce piersiowej.

W opisanej sytuacji bardziej narażona jest Pani na pojawienie się przeziębienia. W jego przebiegu mogą pojawić się takie dolegliwości, jak podwyższona temperatura, zatkanie nosa, nasilony katar lub ból gardła. Jeżeli zauważy Pani u siebie jakiekolwiek dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej. Konsekwencją nieleczonego przeziębienia może być zapalenie oskrzeli lub płuc.

Do czasu wizyty u specjalisty może Pani sięgnąć po domowe sposoby na wzmocnienie odporności. Przede wszystkim ważna jest zdrowa zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, można przyjmować również suplementy diety z witaminą C dostępne w aptekach. Warto zadbać także o odpoczynek i dużą dawkę snu oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-przeziebienie

Warto również przeczytać odpowiedzi naszych ekspertów na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-tylko-przeziebienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dawki-witaminy-c-pozwalajace-zwalczyc-przeziebienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-objawy-zapalenia-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.