Czy podczas wysokiej temperatury w lecie dziecko może się przeziębić?

Witam. Czy podczas wysokiej temperatury w lecie dziecko może się przeziębić? Corka 5 lat często choruje na spacerze mocno się spociła po czym owial ja wiatr ale na dworze bylo ciepło wiec nie zmarzła. Czy od twgo moze sie przeziębić? Co robić w takiej sytuacji? Ubrac dziecko ryzykując ze jezcze bardziej sie spoci czy lepiej nic noe robic?
KOBIETA, 13 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety latem również jesteśmy narażeni na przeziębienie. Szczególnie dotyczy to osób o obniżonej odporności. Ubranie powinno być więc zawsze adekwatne do pogody. Trzeba uważać również na to, aby dziecko się nie przegrzało. Spocony, rozgrzany organizm łatwo ulega przewianiu, co może w konsekwencji prowadzić do różnych dolegliwości.

Proszę obserwować córkę, czy wystąpią u niej jakieś niepokojące objawy. Przewianie może skutkować katarem, bólem gardła czy ucha i ogólnym osłabieniem. Mogą pojawić się również bóle głowy oraz stan podgorączkowy. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na przeziębienie należy skontaktować się z lekarzem, który wskaże odpowiednie sposoby leczenia.

W pytaniu wspomina Pani, że córka często choruje. Warto byłoby więc skupić się na tej kwestii i poszukać przyczyny tego problemu. Tak jak wspominaliśmy częste infekcje mogą wynikać z obniżonej odporności. Aby wzmocnić organizm warto pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w witaminy i minerały. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna i komfortowy sen. Warto porozmawiać o tym ze specjalistą, który w razie potrzeby zleci dodatkowe sposoby na lepszą odporność.

Więcej na ten temat piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. zachęcamy do przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/wzmacnianie-odpornosci-u-dzieci

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-przeziebienia-w-przypadku-spoconego-ciala

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wzmocnic-odpornosc-2-letniego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.