Czy masturbacja jest zdrowa?

Czy masturbacja jest dobra czy szkodzi zdrowiu? Czy masturbacja pomaga? Czy od masturbacji może się pogorszyć wzrok? Czy masturbacja to coś normalnego i czy ona uzależnia? Jak masturbacja uzależni jak wygrać z uzależnieniem i gdzie można się zgłosić po pomoc???? Proszę o radę i pomoc. Pozdrawiam i dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

masturbacja, czyli onanizm to dla wielu osób temat tabu. Choć w religiach monoteistycznych praktyka ta uznawana jest za grzech, to badania naukowe nie wykazują negatywnego wpływu masturbacji na zdrowie.

Wręcz przeciwnie – samozaspokojenie to nie tylko sposób na poznanie własnego ciała, ale również forma rozładowania napięcia. Ponadto masturbacja może poprawić ciśnienie krwi, pomóc usnąć, zniwelować dolegliwości bólowe, a nawet chronić przed rakiem prostaty.

Praktyka ta nie zaszkodzi zdrowiu, choć wokół tego tematu narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi o pogorszeniu wzroku. Masturbacja nie ma związku z narządem wzroku, chyba, że związana jest ona z oglądaniem filmów pornograficznych. Może również uzależnić i jest to jednym z zagrożeń, jakie ze sobą niesie.

Uzależnienie od masturbacji może doprowadzić do problemów z erekcją, przedwczesnego wytrysku oraz problemów w związku. Problem ten wymaga leczenia psychologicznego. Najlepiej udać się w tym celu do seksuologa lub psychologa/psychoterapeuty.

Więcej informacji na temat masturbacji znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/masturbacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.