Konsekwencje uzależnienia od masturbacji

Czy uzależnienie od masturbacji jest możliwe? Jeśli tak, to czy ma jakieś negatywne konsekwencje?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jak najbardziej można uzależnić się od masturbacji. Kompulsywna masturbacja może też być objawem uzależnienia od seksu. Jakie negatywne konsekwencje niesie ze sobą uzależnienie od masturbacji? Masturbacja może zagrażać zdrowiu, zwłaszcza wtedy, gdy osoba, która się onanizuje, używa w tym celu niebezpiecznych narzędzi. Uzależnienie od masturbacji może też w przyszłości prowadzić do problemów w sferze seksualnej z partnerem/partnerką. Człowiek masturbujący się może przyzwyczaić się np. do określonej stymulacji narządów płciowych i trudno będzie mu osiągnąć satysfakcję seksualną z partnerem/partnerką. To z kolei może rodzić problemy w relacjach (kłótnie, nieporozumienia, wzajemne pretensje itp.). Wskutek uzależnienia od masturbacji mogą rozwinąć się zaburzenia seksualne, np. zaburzenia wytrysku. Więcej na ten temat pod linkiem: Uzależnienie od masturbacji.
Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Uzależnienie od masturbacji jest możliwe. Jego zasadniczą negatywną konsekwencją może być preferowanie w przyszłości takiego sposobu rozładowywania napięcia seksualnego. Innymi słowy - osoba uzależniona od masturbacji może nie dążyć do innych form kontaktów seksualnych i erotycznych.
Pozdrawiam.

Witaj
Odpowiedz masz w pytaniu, jeśli masturbacja wchodzi w fazę uzależnienia, to jak każde uzależnienie jest szkodliwe dla tej osoby i nie tylko dla niej. Negatywne konsekwencje uzależnienia są bardzo różne i zależą od stopnia uzależnienia.Jedną z konsekwencji może być niemożność utrzymania dłuższej relacji z drugą osobą. Zwykle masturbacja nie uzależnia i jest naturalnym sposobem rozładowania napięcia seksualnego.