Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie są skutki uboczne masturbacji?

Witam Czy masturbacja szkodzi? Można sie od tego uzależnić? Jakie są skutki uboczne? Czy jest możliwość że po masturbacji, nie ma sie ochoty na sex z partnerem? Czy mogą być przeciwwskazania zdrowotne do masturbacji? A jeżeli masturbacja nie ma skutków ubocznych i nie jest szkodliwa, to czy można ją stosować nawet codziennie, jeżeli ma się ochotę? Ostatnio nie dogaduję się z partnerem. Nie potrafi mnie zaspokoić seksualnie. Wybieram masturbację, aby się zrelaksować i być może zapomnieć o tych wszystkich problemach. Nie wiem czy to uzależnienie. Może i uzależnienie, bo częściej wolę masturbację niż kontaktu z partnerem. Czy to normalne. Proszę o pomoc
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?

Dzień dobry!

Masturbacja nie jest szkodliwa, nie powoduje skutków ubocznych. Jest naturalnym i prawidłowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego. Naturalne jednak, że jeśli zostanie ono rozładowane w taki sposób, może spowodować niechęć do kontaktu seksualnego z partnerem. Najczęściej jednak przyczyna tkwi pytaniu - dlaczego wybieram masturbację zamiast seksu, bliskości z partnerem. Zachowania seksualne mogą nabrać charakteru zachowań kompulsywnych, uzależnienia itp. jeśli istnieją do tego predyspozycje. Nie dotyczy to jednak większości osób.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Dzień dobry.
Masturbowanie się w celu obniżenia napięcia seksualnego w przypadku nie posiadania partnera/ki uważa się za normę. Można się od niej uzależnić, szczególnie, jeśli służy obniżeniu napięcia nerwowego. Skutkiem ubocznym może być uwarunkowanie na osiąganie orgazmu wyłącznie podczas masturbacji, a co za tym idzie - kłopoty w uprawianiu seksu z inną osobą.
Brak ochoty na seks po masturbacji jest naturalny, podobnie jak po uprawianiu seksu. Szczególnie w przypadku mężczyzn przeżycie orgazmu i wytrysk nasienia skutecznie "blokują" apetyt na seks przynajmniej na jakiś czas (może to być kilkanaście minut, a może być i kilkanaście godzin).

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy