Jakie są skutki uboczne masturbacji?

Witam Czy masturbacja szkodzi? Można sie od tego uzależnić? Jakie są skutki uboczne? Czy jest możliwość że po masturbacji, nie ma sie ochoty na sex z partnerem? Czy mogą być przeciwwskazania zdrowotne do masturbacji? A jeżeli masturbacja nie ma skutków ubocznych i nie jest szkodliwa, to czy można ją stosować nawet codziennie, jeżeli ma się ochotę? Ostatnio nie dogaduję się z partnerem. Nie potrafi mnie zaspokoić seksualnie. Wybieram masturbację, aby się zrelaksować i być może zapomnieć o tych wszystkich problemach. Nie wiem czy to uzależnienie. Może i uzależnienie, bo częściej wolę masturbację niż kontaktu z partnerem. Czy to normalne. Proszę o pomoc

Dzień dobry!

Masturbacja nie jest szkodliwa, nie powoduje skutków ubocznych. Jest naturalnym i prawidłowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego. Naturalne jednak, że jeśli zostanie ono rozładowane w taki sposób, może spowodować niechęć do kontaktu seksualnego z partnerem. Najczęściej jednak przyczyna tkwi pytaniu - dlaczego wybieram masturbację zamiast seksu, bliskości z partnerem. Zachowania seksualne mogą nabrać charakteru zachowań kompulsywnych, uzależnienia itp. jeśli istnieją do tego predyspozycje. Nie dotyczy to jednak większości osób.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Masturbowanie się w celu obniżenia napięcia seksualnego w przypadku nie posiadania partnera/ki uważa się za normę. Można się od niej uzależnić, szczególnie, jeśli służy obniżeniu napięcia nerwowego. Skutkiem ubocznym może być uwarunkowanie na osiąganie orgazmu wyłącznie podczas masturbacji, a co za tym idzie - kłopoty w uprawianiu seksu z inną osobą.
Brak ochoty na seks po masturbacji jest naturalny, podobnie jak po uprawianiu seksu. Szczególnie w przypadku mężczyzn przeżycie orgazmu i wytrysk nasienia skutecznie "blokują" apetyt na seks przynajmniej na jakiś czas (może to być kilkanaście minut, a może być i kilkanaście godzin).

Pozdrawiam.