Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Negatywne skutki masturbacji

Jakie negatywne skutki przynosi masturbacja ??? Włączając przy tym że jestem osobą wierzącą.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Czy masturbacja wpływa na potencję?

Dzień dobry.

Masturbacja uprawiana w związku z obniżeniem napięcia seksualnego - szczególnie przez młode, dojrzewające osoby - nie mające dodatkowo możliwości obniżenia tego napięcia poprzez współżycie seksualne, uznawana jest za normę i jako taka nie ma negatywnych skutków. Dodać trzeba, że napięcie seksualne i dojrzewanie płciowe dotyczy również osób wierzących.
Nie oznacza to, że masturbacja nie może mieć skutków negatywnych - jeżeli jest uprawiana celem obniżenia napięcia nerwowego oraz jej częstotliwość jest zbyt duża (np. kilka razy dziennie) może w przyszłości skutkować problemami w "normalnym" współżyciu.
Jak rozumiem, zadane pytanie dotyczy konfliktu moralnego, wiążącym się z uznawaniem przez "wiarę" masturbacji za grzech, a tym samym z poczuciami winy osoby masturbującej się. Konfliktu tego nie da się, niestety, rozwiązać nie tylko drogą internetową, ale chyba w ogóle.

Pozdrawiam.

0

Dzień dobry!

Z punktu widzenia zarówno zdrowotnego, seksuologicznego, jak i psychologiczna masturbacja sama w sobie nie ma negatywnych konsekwencji.
Dla osoby wierzącej i zakładającej, że masturbacja jest zachowaniem niewłaściwym - może jednak nieść skutki takie jak np. poczucie winy, silny konflikt wewnętrzny, przeżywanie negatywnych emocji wobec siebie, obniżenie samooceny itp.
Każdy człowiek i każda historia jest inna, stąd trudno odgadnąć, jak mogą potoczyć się przeżycia danej osoby, bez osobistego kontaktu i większej ilości informacji dot. sytuacji.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy