Dzień dobry.

Przyjmuje się, że masturbacja jest "dopuszczalna" dla każdego - niezależnie od aktualnego statusu osoby masturbującej się. Oznacza to, że w przypadku braku możliwości obniżenia napięcia seksualnego poprzez współżycie z partnerem, spowodowane np. chorobą czy nieobecnością jednego z partnerów, masturbacja może być okresowo jedynym sposobem zaspokojenia, co jest zrozumiałe i akceptowalne. Nie ma też nic szczególnego ani niepokojącego, gdy osoba masturbuje się, równolegle utrzymując kontakty seksualne, co może być spowodowane np. znaczną różnicą temperamentów partnerów seksualnych. Niejednokrotnie w takich sytuacjach pary włączają masturbację do gry miłosnej, co dodaje jej nieco pikanterii.
Długotrwała masturbacja może jednak uwarunkować na uzyskiwanie satysfakcji wyłącznie poprzez praktyki masturbacyjne - szczególnie, gdy nie utrzymuje się kontaktów seksualnych z drugą osobą, co może utrudniać, a niekiedy wręcz uniemożliwiać współżycie.
W kontekście powyższego, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pańskie pytanie, ponieważ nie napisał Pan nic na temat innych (poza masturbacją) własnych doświadczeniach seksualnych.
Skoro jednak zadaje Pan pytanie, wydaje się, że ma Pan wątpliwości, które należałoby chyba skonsultować w gabinecie seksuologicznym.

Pozdrawiam.

0

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalnym i prawidłowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego, szczególnie u osób, które nie współżyją w relacji. Masturbacja sama w sobie nie jest zaburzeniem, ani nie wymaga leczenia. Jeśli jednak ma Pan wątpliwości, masturbacja Pana niepokoi, powoduje cierpienie, obawia się Pan uzależnienia - proszę skonsultować się z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty