Skutki długoterminowej masturbacji

Witam, od około 13 lat regularnie się masturbuje, a w "kulminacyjnym " momencie robilem to trzy do pieciu razy na dobe. Od około roku robię to przy filmikach porno. Czy to jest szkodliwe?? Jakie są skutki długoterminowej masturbacji i czy jest to uzależnienie, a jeśli tak,to jak się z tego wyleczyc?? Jeszcze tylko dodam, że podczas pierwsze go razu miałem kłopot Z erekcją... nie stanął mi...

Dzień dobry.

Pana opis wskazuje na negatywne skutki nadmiernej masturbacji, której skutkiem bywa właśnie opisany problem z erekcją podczas współżycia, wynikający przede wszystkim z uwarunkowania na masturbacyjny sposób pobudzania członka. Dodać trzeba, że masturbacja "oducza" też umiejętności współżycia z drugą osobą - sama w sobie jest przecież egoistyczna - bo nastawiona na własne zaspokojenie.
Zasadniczo tego rodzaju problemy rozwiązuje się poprzez terapię seksuologiczną.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Masturbacja jest prawidłowym i powszechnym sposobem zaspokajania potrzeb seksualnych, szczególnie dla osób, które nie są aktywne seksualnie w związku. Może nabrać jednak charakteru uzależnienia. Diagnoza jest możliwa jedynie w osobistym kontakcie, po zebraniu większej ilości informacji. W Warszawie może Pan zgłosić się np. do Poradni Seksuologicznej przy ul. Dolnej.

Pozdrawiam!