Negatywne skutki masturbacji i niechęć do seksu z partnerem

Witam, od mniej więcej 7 lat masturbuję się. Nie robię tego regularnie, im jestem starsza, tym rzadziej. Mimo tego, zauważyłam negatywne skutki masturbacji podczas współżycia z partnerem. Nie mogę osiągnąć orgazmu łechtaczkowego ani pochwowego z partnerem, mimo że sama zawsze się zaspokajam (tylko łechtaczkowo).Doszło do tego, że prawie nie mam ochoty na seks, bo nie jest to takie przyjemne jak masturbacja, mimo że mój partner jest w tym dobry i jest obdarzony. Jak mogę zmienić seksualne nawyki?

Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Pani obecne trudności nie muszą być negatywnym skutkiem masturbacji, a naturalnym etapem rozwoju seksualnego. Początki życia seksualnego często wiążą się z różnego rodzaju trudnościami - właśnie niemożnością osiągnięcia orgazmu, braku satysfakcji z życia erotycznego, niewielkiej ochoty na seks. Tzw. "zespół nierozbudzenia seksualnego" dotyczy wielu młodych kobiet. Pozytywne zmiany zachodzą naturalnie i stopniowo wraz z wiekiem, rosnącym doświadczeniem, pracą nad sobą i nad relacją z partnerem, zwiększaniem swojej wiedzy i świadomości w zakresie seksualności itp. W razie dalszych obaw i wątpliwości, zachęcam do konsultacji z psychologiem seksuologiem.

Pozdrawiam!