Uzależnienie od masturbacji i skutki nagłego zaprzestania

Witam. Od kilku miesięcy często się masturbuję. Od czasu do czasu robiłem sobie około tygodniowe przerwy chcąc stopniowo przestać to robić. Jednak po dłuższej abstynencji wracałem do tego znów. Chcę z tym skończyć ponieważ masturbacja powoduje u mnie silne poczucie winy i nic tego nie zmieni, bo wynika to z moich przekonań. Mam jednak pytanie, czy skoro do tej pory robiłem to często (ostatnio codziennie) to czy nagłe zaprzestanie jej na stałe nie przyniesie negatywnych konsekwencji?

Witam. Słusznie Pan myśli, żeby ograniczyć masturbacje i nie robic tego codziennie bo może się Pan uzależnić i ma to ogromny wpływ na życie seksualne w przyszłości. Nie chodzi o to, żeby Pan całkowicie przestał masturbować się tylko ograniczyć- 2-3 razy w tygodniu jest okey.
Magdalena Brabec

Witam,
Codzienne masturbowanie się może rzeczywiście doprowadzić do trudno zmienialnych nawyków,, co potem w trakcie życia seksualnego, ogranicza możliwości satysfakcji we dwoje. Pana próby ograniczenia tego zjawiska u siebie wydaja się więc uzasadnione.
Częsta masturbacja może świadczyć też o dużym temperamencie, powstaje pytanie dlaczego nie zaspakaja Pan swoich potrzeb w relacji z kimś?Zachęcam do powolnej rezygnacji z zachowań masturbacyjnych przy jednoczesnym rozkwicie seksualności w związku. Pana poczucie winy z powodu masturbacji jest nie uzasadnione, badania wskazują że jest ona normalną drogą rozładowania napięcia seksualnego i występuje powszechnie w populacji.
pozdrawiam

Dzień dobry.

Ograniczenie, czy całkowite zaprzestanie masturbacji nie powinno mieć negatywnych konsekwencji, poza, oczywiście, wzmożonym napięciem seksualnym, które nie jest objawem negatywnym. Wręcz przeciwnie - wskazuje na prawidłowy rozwój seksualny młodego człowieka.

Pozdrawiam.

Nie przyniesie negatywnych konsekwencji w sensie biologicznym. Nie jest to także uzależnienie sensu stricte, więc nie będzie Pan odczuwał fizycznych objawów odstawiennych.
Trudnością może być wzrost napięcia emocjonalnego i seksualnego oraz frustracji. Może on jednak mieć także pozytywna stronę- stać się motywatorem do podjęcia działań w celu znalezienia bardziej adekwatnych=zgodnych z przekonaniami metod zaspokojenia oraz redukcji napięcia.
Warto też się zastanowić, co się dzieje, że potrzebuje Pan takich form rozładowania? Jak się Panu układa w relacjach? Jak Pan postrzega siebie? Jakie ma poczucie wartości, samoocenę itp itd. Inaczej mówiąc może warto potraktować to jako potrzebę zmiany na szerszym polu niż tylko zachowań seksualnych.