Czy mimo tych chorób mogłabym stosować antykoncepcję?

Witam. Mam pytanie dotyczące bolesnych miesiączek.. Otóż mam strasznie bolesne miesiączki, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, w pierwszy dzień towarzyszą mi: nudności, okropne biegunki i straszne bóle. Dodam, że cierpię na wrzody żołądka oraz IBS. Moje pytanie brzmi: czy mając te choroby mogłabym stosować antykoncepcję, by ulżyć sobie w bólu? Czy to pogorszy stan żołądka i jelit? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

problem, który Pani opisuje należałoby rozpatrywać indywidualnie – po konsultacjach z ginekologiem, a także gastrologiem, u którego leczy Pani wrzody żołądka oraz IBS.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wrzody-zoladka-przyczyny-objawy-mozliwosci-zarazenia.

Doustna antykoncepcja hormonalna nie jest przeciwwskazaniem u pacjentek z wrzodami żołądka, jednak faktycznie pigułki mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy – tabletki z dużym stężeniem estrogenów mogą mieć negatywny wpływ na transport żółci.

Co więcej, do najczęstszych działań niepożądanych należą mdłości. Natomiast jeżeli dodatkowo cierpi Pani z powodu IBS to warto pamiętać, że biegunki mogą obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych.

Ponieważ faktycznie antykoncepcja hormonalna pomaga w zniwelowaniu większości uciążliwych dolegliwości menstruacyjnych: zmniejsza bolesność, obfitość krwawień, a także reguluje cykl, to również w Pani przypadku mogłaby dać nadzieję na poprawę komfortu życia. Proszę pamiętać, że poza doustnymi środkami antykoncepcyjnymi istnieją inne środki antykoncepcji hormonalnej, które omijając układ pokarmowy, nie mają na niego żadnego wpływu.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.