Czy mogą wystąpić skutki odstawienia leków przy depresji?

Witam. Leczę się na depresję od 14 lat . Zawsze pomagał mi anafranil. Pół roku temu wszystko się zawaliło i nic nie pomaga ( lerivon, velaxin , ketrel) . W ostatnim okresie przjmiwalem aciprex 10 mg przez 8 dni(razem z pramolanem) , czułem się okropnie nie do wytrzymania, brak snu , lęki, ogromu stres, jakieś dziwne napięcie. Depresja 100 %. . Odstawilem od wczoraj i przyjmuję tylko hydroxyzynę. Czy mogą wystąpić skutki postawienia?

Mimo wszystko zachęcam do podjęcia konsultacji z lekarzem psychiatrą. Szczególnie, jeśli ma Pan poczucie, że leki nie pomagają (choć potrzeba dłuższego czasu przyjmowania by leki przeciwdepresyjne mogły zacząć działać). Nie tylko będzie mógł doradzić najlepszy sposób odstawienia dotąd przyjmowanych leków, ale w razie potrzeby zleci nowe lub zmieni dawkowanie, by jak najlepiej pomóc w radzeniu sobie z objawami. Dodatkowo warto podjąć psychoterapię, która pozwoli zrozumieć przyczyny zaburzeń, radzić sobie z ich objawami, a także wprowadzać zmiany na rzecz zdrowienia i odzyskania radości życia. Jeśli jest Pan już w procesie psychoterapii, warto porozmawiać ze swoim psychoterapeutą o odczuwanych obecnie trudnościach, możliwych przyczynach, sposobach reagowania, a także przeżyciach, które mogły doprowadzić do nawrotu choroby (z opisu wynika, że pół roku temu wydarzyło się coś, co mogło wpłynąć na pogorszenie nastroju i funkcjonowania). Zachęcam do zaangażowanej pracy nad sobą i współpracy z lekarzami.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję za napisanie do Portalu :)

Wszelki zamysł, dotyczący odstawienia farmaceutyku, jest wskazaniem do bezpośredniego skonsultowania decyzji z Lekarzem prowadzącym Pana, który poznał Pana i Pana historię leczenia.

Z mojej strony, inspirowałabym Pana, do rozważenia psychoterapii, która leczy przyczynę symptomatyczną chorowania - i nie powoduje skutków ubocznych.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Serdeczności i radości w codzienności Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605