Jak poradzić sobie z depresją bez leków?

Witam. Mam 26 lat i od wielu lat zmagam się z ciężką depresja. Mialem juz proby samobójcze, ktore sam przerwalem. Staram się jak mogę lecz to nie wychodzi. Nie wiem co robić, nie chcę brać leków, nie ufam im, nawet widziałem skutki ich działania... Poradzcie proszę jak mogę sobie z tym poradzic bez brania leków.? Z gory dziekuje.

Dzień Dobry Panu,

Ucieszyło mnie, że podjął Pan decyzję, by skutecznie poradzić sobie z symptomami depresyjnymi.

Z wyboru zalecałabym Panu podjęcie psychoterapii (być może równolegle z farmakoterapią?)
Przy aktywnej współpracy z Terapeutą, łatwiej byłoby Panu zrozumieć siebie oraz umiejętnie i skuteczniej poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Skierował Pan pytanie, jak (jeszcze) mógłby Pan zadbać o siebie?
1. Ważnym byłoby, by zaprosił Pan do swojej codzienności regularną aktywność fizyczną.
Jest takie powiedzenie, którym tutaj chętnie dzielę się z Użytkownikami Portalu Abc Zdrowie, że:
RUCH zastąpi niemalże każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...

2. Fundamentalne znaczenie w stanie depresyjnym ma utrzymanie prawidłowego poziomu:
- magnezu (jak najwięcej "magnezu w magnezie")
- witaminy B1, B2, B3 (inaczej PP) B6, B12
- kwas foliowy
- selen
- wit. D3

Niedobory wyżej wymienionych (również) przyczyniają się do mocno obniżonego nastroju, do rozdrażnienia, trudności z koncentracją, pamięcią, bezsennością.

3. Inspirowałabym Pana do nabycia umiejętności medytacyjnych, kontemplacyjnych, relaksacyjnych, tai chi.

Zachęcam Pana do efektywnego i komplementarnego zadbanie
o swój dobrostan fizyczny i psychiczny.

Serdeczności i tylko powodzenia Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Pana, jeśli miały miejsce próby samobójcze, to stan psychiczny jest niepokojący. Depresja jest często reakcją na trudną rzeczywistość - w odczuciu osoby dotkniętej tą dolegliwością. Stan depresyjny jest sygnałem, że coś nas bardzo nadszarpnęło, że rezerwy sił zmniejszyły się – to informacja od przeciążonego organizmu i psychiki oraz ostrzeżenie, że jeśli sami nie zwolnimy tempa lub czegoś nie zmienimy, to zrobi to za nas właśnie depresja.
Jeśli chciałby Pan wyjść z depresji bez wsparcia lekami, to wskazana jest psychoterapia. Ważne jest, aby nie zostawać z tym samemu. O różnych formach leczenia depresji więcej napisałam na moim blogu blog.psycheefekt.pl . Prowadziłam wielu pacjentów z depresją, z których część wspomagała się lekami antydepresyjnymi i chcę Panu powiedzieć, że ci, którzy mieli opór przed zażywaniem leków, ale zdecydowali się na nie, to potem żałowali, że nie zrobili tego wcześniej. Po lekach odczuli oni znaczną poprawę nastroju i energii i szybciej działała na nich psychoterapia. Obecnie psychoterapia jest prowadzona także na odległość, np przez skype. Pozdrawiam