Czy mogę brać te leki mając taki cholesterol?

Jeżeli mam wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów czy mogę brać Roswere 5 i Lipiforme Plus? Czy mi to nie zaszkodzi?

Lipiforma plus to specyfik produkowany z fermentowanego czerwonego ryżu. Jest skuteczny bo zawiera naturalną statynę, monakolinę. Swego czasu produkowana jako lek, miała bardzo dużo dobrych badań. Lek zniknął z rynku bo pojawiły się równie skuteczne i mocniejsze statyny, między innymi Roswera, czyli rosuwastatyna. Tak więc p-wskazane jest łączenie Roswery i Lipiformy. Trzeba się zdecydować na jeden z tych preparatów. Rodzaj preparatu zależeć będzie od wyjściowego cholesterolu i chorób współistniejących. W hipercholesterolemii i po np. zawale serca, albo udarze niedokrwiennym mózgu zdecydowanie wybieramy lek, czyli rosuwastatynę. Rozpiętość dawek jest dość duża, od 5 do 40 mg. Cel leczenia po zawale to LDL poniżej 55 mg/dl co często możliwe jest do osiągnięcia, ale po dużych dawkach czyli 40 mg dziennie. Jeśli nie ma takich chorób miażdżycowych, albo innych czynników ryzyka jak np. palenie tytoniu, otyłość, nadciśnienie to można wyprać Lipiformę lub inny podobny preparat. Wszystkie preparaty oparte na czerwonym fermentowanym ryżu są dostępne bez recepty.

Opisanych leków nie można łączyć z uwagi na ten sam mechanizm działania. W razie niewystarczającego działania Roswera należy zwiększyć dawkę leku lub zastosować preparat skojarzony z ezetymibem. W przypadku wysokiego poziomu LDL i triglicerydów stosuje się również leczenie skojarzone z lekami z grupy fibratów. Opisane leki są dostępne tylko na receptę.