Czy mogę być przewlekle zakażona EBV?

Witam Moje problemy zaczęły się na początku roku. W styczniu chorowałam na Covid, łagodny. Prawdopodobnie to osłabiło moja odporność gdyż w maju zachorowałam na mononukleozę zakaźną o ciężkim przebiegu. Bez gorączki ale z mocno opuchniętym gardłem nadkażonym bakteryjnie i zapaleniem wątroby. Od tej pory nie mogę wrócić do zdrowia. Co miesiąc badań krew z rozmazem i za każdym razem liczna neutrofili jest coraz mniejsza. Poza tym od tego czasu ciągle boli mnie prawe podbrzusze, cały czas mam wzdęcia. Boli mnie również cała szyja, kark, barki, czasami również klatka piersiowa. W badaniu USG węzłów chłonnych szyjnych ciągle można zauważyć liczne węzły z pogrubiałą warstwą korową ale nie niepokojące. Czy moje dolegliwości wynikają z jakiegoś przewlekłego zakażenia wirusem EBV czy dzieje się coś bardziej niepokojącego? USG jamy brzusznej nic nie wykazało, kreatynina, ALAT, ASPAT, TSH w normie. CRP i OB w normie. Niski poziom witaminy D oraz leukocyty na poziomie 3,9 (norma 4,0-10,0), neutrocyty 1,39 (norma 2,0-7,2)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że w ostatnim czasie przeszła Pani dwie poważne choroby zakaźne. Bardzo dobrze, że jest Pani pod stałą kontrolą lekarską oraz wykonuje Pani regularnie badania laboratoryjne. Prawdopodobnie Pani dolegliwości mogą mieć dwojakie podłoże. Po pierwsze mogą one być długofalowymi powikłaniami po Covid. Niestety, zakażenie koronawirusem może prowadzić do różnorodnych powikłań, które rozkładają się w czasie i długo się utrzymują. Najpewniej Covid-19 pomimo łagodnego przebiegu samej infekcji doprowadził do znacznego obniżenia Pani odporności, przez co bardzo szybko złapała Pani mononukleozę zakaźną. Niestety jak wiadomo jest to choroba, która raczej łagodnie przebiega u dzieci, natomiast dorośli przechodzą ją znacznie gorzej. U Pani wystąpiła większość klasycznych objawów. Dodatkowo część z nich utrzymuje się nadal pomimo tego, że sama choroba miała miejsce już jakiś czas temu. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepiej byłoby udać się do lekarza medycyny zakaźnej, aby jeszcze Panią przebadać bardziej specjalistycznie, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniego działania. Możliwe, że celowane leczenie pomoże Pani szybciej wrócić do zdrowia i pełni sił.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie

https://www.wp.pl/?s=portal.abczdrowie.pl%2Fchoroby-zakazne-definicja-lista-profilaktyka&src01=8d289&c=168

https://portal.abczdrowie.pl/mesencure-lek-na-covid-19-pozyskany-z-komorek-tluszczowych-uratuje-tysiace-istnien

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.