Czy mogę mieć niedorozwój piersi?

Witam. Mam problem z małymi piersiami- w ciągu ostatnich lat miałam sporo stresu, schudłam (aktualnie ważę 53 kg przy wzroście ok. 168 cm). W wieku nastoletnim miałam zaburzenia miesiączkowania (bolesne menstruacje), pojawiły się cysty w piersiach (łagodne). Ponad dwa lata temu zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne (Naraya/Vibidin) w celu uregulowania miesiączek i zmniejszenia bolesności jednak po ok. 3 miesiącach zaprzestałam. Cysty nie są bolesne (jedynie czasami przed miesiączką). Niestety miesiączki nadal są nieregularne (w ciągu tego roku prawie każda była bardzo bolesna i pojawiała się ,a późno bądź po 2 tygodniach). Co mogę zrobić aby przybrać na wadze (gdyż i z tym mam problem), poprawić wielkość piersi? Podejrzewam niedorozwój piersi mimo iż w wieku nastoletnim lekarz powiedział że wyniki są ok

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

hipoplazja piersi polega na ich niedorozwoju na płaszczyźnie budowy i wyglądu. Taki fakt powinien być już jednak stwierdzony w czasie okresu dojrzewania, dlatego powołując się na twierdzenia lekarza, wyniki mogły być w porządku. Kształt i wygląd piersi to kwestia bardzo indywidualna i nie zawsze jest możliwość działania w tym kierunku.

Co do zaburzeń hormonalnych powodujących rozregulowanie cykli miesiączkowych, to raczej nie powinny mieć one wpływu na wygląd piersi.

Jeżeli chodzi o sposoby na nabranie masy ciała, to warto udać się do dietetyka. Będzie on w stanie rozpisać Pani indywidualnie dobraną dietę, z uwzględnieniem aktywności fizycznej i stylu życia.

Odnosząc się do cyst w piersiach, powinna Pani być pod regularną kontrolą ginekologa i co jakiś czas badać ich stan.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli podobny problem i otrzymali odpowiedź od naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-stwierdza-sie-niedorozwoj-piersi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/male-piersi-a-zaburzenia-miesiaczkowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.