Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 3 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę nadal jeździć na rowerze?

jestem po operacji dwukrotnej odcinka L4 L5 kręgosłupa po 2 latach rechabilitacji wyniki mierne usiłuję jexzdzić na rowerze ale zawsze pojawia się ból jakie siodełko zastosować a może nie jeżdzić
MĘŻCZYZNA, 66 LAT około miesiąca temu

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ten problem powinien Pan przedyskutować z fizjoterapeutą, ponieważ ocena ewentualnych skutków jazdy na rowerze możliwa jest tylko po zapoznaniu się z Pana wynikami badań oraz ogólnym stanem kręgosłupa. Dyskopatia nie stanowi kategorycznego przeciwwskazania do jazdy na rowerze, lecz jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, to znak, że rower nie został właściwie dobrany lub powinien Pan zrezygnować z tej formy rekreacji do momentu aż zabiegi rehabilitacyjne nie przyniosą poprawy. Proszę zapoznać się z tą poradą naszego eksperta – fizjoterapeuty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jazda-na-rowerze-stacjonarnym-przy-dyskopatii-ledzwiowej-i-rwie-kulszowej.

Ogólne zasady związane z jednośladem przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa mówią o tym, by wybierać rower miejski, na którym przyjmujemy naturalną postawę ciała, a plecy są wyprostowane. Zatem rowery górskie i trekkingowe, w których charakterystyczna jest pochylona pozycja, będą nasilać dolegliwości bólowe. Siodełko oraz sam rower powinny być odpowiednio amortyzowane – jest to bardzo istotne z uwagi na drgania, związane z przemieszczaniem się np. po nierównej nawierzchni, które przenoszone są bezpośrednio na kręgosłup. Ten z kolei, w sytuacji gdy pozbawiony jest poduszek amortyzujących w postaci krążków międzykręgowych lub są one upośledzone, będzie reagował bólem i mikrourazami.

Jako alternatywę warto również wziąć pod uwagę rower stacjonarny, który jest najczęściej polecany osobom cierpiącym na choroby kręgosłupa – wpływa pozytywnie na budowanie mięśni podtrzymujących kręgosłup i poprawia ogólną sprawność fizyczną, a przy tym nie daje skutków ubocznych związanych z jazdą po wyboistej nawierzchni. Jeśli jest Pan zainteresowany, to pod tym adresem dowie się Pan więcej o dyskopatii: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy