Czy rekreacyjna jazda na rowerze może zaszkodzić osobie starszej?

Witam, chciałabym spytać, czy rekreacyjna jazda na rowerze (w grę wchodzą najwyżej kilkukilometrowe wycieczki) może zaszkodzić osobie starszej? Chodzi mi głównie o kręgosłup i stawy biodrowe. Jeśli tak, to czy można jakoś to ryzyko zminimalizować poprzez odpowiednią postawę podczas jazdy? Jak często osoby starsze mogą jeździć na rowerze, aby była to dla nich aktywność z korzyścią? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jak sama nazwa "rekreacja" wskazuje jest to aktywny wypoczynek (łac. recreo – odnowić, ożywić). Każda forma aktywności fizycznej stosowana w celu odpoczynku i rozrywki jest zdrowa dla ciała i ducha.
Zdrowy rozsądek podpowiada jeździć na rowerze tak, aby sprawiało to przyjemność. Każdy symptom odczuwania dyskomfortu jest objawem niepożądanym. Wtedy polecam zmniejszyć dystanse albo intensywność. Zachęcam do jazdy na rowerze. Najlepszy będzie taki rower „miejski” gdzie pozycja jest wyprostowana – dla młodzieży są „górale”.
Polecam złotą zasadę: 3 x 30 x 130. (3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem 130)

Rekreacyjna jazda na rowerze nie zaszkodzi osobie starszej, a wręcz przyniesie same korzyści zdrowotne. Jest to doskonały trening dla ciała oraz możliwość zachowania jak nadłużej odpowiedniej kondycji fizycznej. Pozycja, którą trzeba przybrać w czasie jazdy, wymusza prostowanie się, co powoduje, że newralgiczne miejsca w kręgosłupie przestają dokuczać. Według wielu specjalistów jazda na rowerze jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych przy zespołach bólowych kręgosłupa. Brak obciążeń osiowych na kręgosłup jest tutaj niezmiernie istotnym faktem. Mięśnie przy stawach biodrowych o które Pani pyta także nabierają sprężystości, nawet stany po wszczepieniu endoprotez biodrowych nie są przeciwwskazaniem do tego typu aktywności. Pamiętając o odpowiednim ubraniu, zwracając uwagę na nasz stan zdrowia na rowerze można jeździć niemal codziennie pokonując niewielkie dystanse,