Czy mogę przy tych lekach wypijać codziennie napar z siemienia lnianego?

Dzień dobry, z racji faktu, że wizytę u lekarza mam dopiero za miesiąc mam pytanie odnośnie ewentualnych interakcji z lekami, które zażywam. Przyjmuje depralin 15mg oraz na noc atarax 25mg czy mogę przy tych lekach wypijać codziennie napar z siemienia lnianego czy nie powinnam tego łączyć? Dziękuję
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie na temat możliwych interakcji między przyjmowanymi lekami a naparem z siemienia lnianego. Przyjmowanie Depralinu, leku antydepresyjnego, w połączeniu z Ataraxem, który działa uspokajająco, wymaga zachowania ostrożności przy wprowadzaniu do diety nowych produktów czy suplementów.

Napar z siemienia lnianego (https://portal.abczdrowie.pl/siemie-lniane ) jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne, zwłaszcza korzystne dla układu pokarmowego dzięki zawartości błonnika. Generalnie, siemię lniane nie jest znane z interakcji z większością leków, w tym z lekami przeciwdepresyjnymi czy uspokajającymi. Jednakże, jego zdolność do wiązania i opóźniania wchłaniania niektórych substancji może teoretycznie wpłynąć na absorpcję leków, jeśli są przyjmowane jednocześnie. Dlatego, by zminimalizować ryzyko ewentualnych interakcji, zaleca się spożywanie naparu z siemienia lnianego w odstępach czasowych od przyjmowania leków, najlepiej o kilka godzin. Pozwoli to na bezpieczne korzystanie z korzyści płynących z siemienia lnianego bez wpływania na skuteczność terapii lekowej.

Mimo wszystko, najlepszym rozwiązaniem będzie omówienie tej kwestii bezpośrednio z lekarzem podczas najbliższej wizyty, aby upewnić się, że nie istnieją specyficzne przeciwwskazania dla Pani indywidualnego przypadku.

Życzę dużo zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.