Czy mogę przyjmować nowe opakowanie tabletek pomimo wydłużonej przerwy?

Witam. Nie miałam możliwości wykupić tabletek antykoncepcyjnych Diane 35 które brałam od 3 miesięcy. Skończyłam 7 dniową przerwę. Powinnam brać już 5 tabletkę. Moje pytanie brzmi, czy mogę zacząć przyjmować teraz od pierwszej tabletki przez kolejne 21 dni mimo tej dłuższej przerwy niż 7 dni od tabletek? Czy powinnam czekać do pierwszego dnia miesiączki i wtedy zacząć przyjmować? Dodam że biorę te tabletki ponieważ mam bardzo nieregularne miesiączki które są spowodowane PCOS.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani poczekać do pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego i ponownie rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Wydłużenie siedmiodniowej przerwy związane jest z obniżeniem skuteczności tabletek, co mogłoby doprowadzić do ciąży. W przypadku kontynuowania przyjmowania tabletek musiałaby Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie co najmniej przez siedem pierwszych dni.

Ponadto stosunki, które odbyły się w trakcie siedmiodniowej przerwy również mogą doprowadzić do ciąży, co należy mieć na uwadze. Jeśli więc doszło do zbliżenia w tym czasie, warto wykonać test ciążowy po 14 dniach.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-konsekwencje-wydluzenia-7-dniowej-przerwy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-wydluzyc-7-dniowa-przerwe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.