Czy mogę przyjmować wapń, mając niedoczynność tarczycy?

Witam, wykryto u mnie niedoczynność tarczycy, TSH 6,82. USG wykazał, że mam guzek wielkości 5,7 mm. Lekarz na razie nie zlecił biopsji, dlatego że guzek jest umiejscowiony na dnie tarczycy i podobno biopsja jest trudna. Przyjmuję leki od 2 miesięcy - Euthyrox 25/50 co drugi dzień. Nadal jednak czuję się źle, najgorsze jest uczucie ściśniętego gardła i duszności. Stałam się przez to bardzo nerwowa, jestem osłabiona i mam duszności. Lekarz zlecił mi badanie CA w surowicy, wyszło 7,82. Zalecił wapń w kapsułkach. Na ulotce jednak jest napisane, że nie powinny przyjmować go osoby z niedoczynnością tarczycy. Co robić w takiej sytuacji, kogo słuchać? Na pytanie o dusznościach lekarz nic nie odpowiedział, dlaczego tak się traktuje pacjentów. Bardzo proszę o poradę, jakie badania powinnam jeszcze wykonać i czy powinnam przyjmować ten wapń (z ostryg)?

Witam serdecznie!

Poziom niedoczynności u Pani jest niewielki i raczej nie odpowiada za Pani samopoczucie, tym bardziej, że przyjmuje Pani już leki, aby ten niedobór wyrównać. Zatem konieczne jest poszukiwanie innym przyczyn objawów, które Pani opisuje. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który po badaniu lekarskim i dokładnym zebraniu wywiadu powinien zlecić dalszą diagnostykę. Wskazane jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, między innymi w celu wykluczenia między innymi niedokrwistości.
Wskazana jest również diagnostyka kardiologiczna oraz wykonanie przynajmniej RTG płuc. Z pewnością konieczna będzie również ponowna ocena w odstępie czasu tarczycy w badaniu ultrasonograficznym w celu powiększania się guzka.
Jeżeli wszystkie wyniki będą prawidłowe warto jeszcze udać się do psychologa, w celu oceny czy objawy nie mają podłoża psychogennego.

Pozdrawiam